Sa oled siin

Just Filmi programm 2018

Just Film on Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) laste- ja noortefilmide alafestival, mis koosneb lastefilmide ja noortefilmide võistlusprogrammist ning eriprogrammidest. Just Film toimub igal aastal novembris nagu ka PÖFFi põhiprogramm. Näidatakse filme, mida ka kõige suurem filmisõber iga päev naljalt näha ei saa. Mõni ajab nutma, mõni naerma, mõni muudab elu. Midagi leiab igas vanuses kinokülaline. Festivalil linastub igal aastal umbes 50 filmi ning oma publikuarvu juures on Just Filmist saanud Eesti üks suuremaid laste- ja noorteüritusi, mida igal aastal külastab ligi 18 000 filmihuvilist. 

2018. aastal linastub lapse õiguste programm Just Filmi raames kaheksandat korda. Peategelased on noored, kes avastavad ennast nii füüsilises kui ka emotsionaalses mõttes. Keerulistes valikutes on vahel toeks vanemad, kuid mõnikord tuleb olulisi otsusi vastu võtta üksi, kogedes seejuures rõõmu suurte ja väikeste kordaminekute üle

PÖFFI lapse õiguste programmi plakat

Filmid

"Vangis Michael"

"Vangis Michael"

Maailmas, kus ühs suurimaid kaubaartikleid on narkootikumid, üritavad paljud otsesemalt või kaudsemalt sellest turust tulu saada. Selline üritaja on ka 18-aastane Michael McCrea, kes elab ühes Dublini elamurajoonis vanaisa juures. 

Muidu nutikas poiss, kellel pidevatest sekeldustest kõrini ja kes oma elule uut suunda üritab leida, soostub siiski oma sõbra vanema venna tarbeks enda juures narkootikume hoidma. Kui ühel hommikul politsei vanaisa ukse taha ilmub, ei tähelda Michael’i juures peaaegu mingit reaktsiooni – sest mis järgneb, on talle niivõrd ilmselge.

Michael saab 3 kuud reaalset vangistust ja pääsu sellest ei ole. Teatud ebakindlusega trellide taha suunduv noormees üritab anda endast kõik, et mitte murduda. Ta teab, et ta karistus pole teab mis pikk, kuid vanglamüüride vahel tundub iga päev kui igavik. Asja muudab hullemaks elukutseliste kriminaalide huvi uue näo vastu, kes teda erinevat moodi proovile pannes tundma soovivad õppida. Ilmutades suuremat südikust kui peale vaadates võiks arvata, tõmbab ta suurema kaliibriga diileri tähelepanu, kes talle omamoodi mentoriks hakkab. Mentorlus ja eestkoste ei tule aga niisama ning nii leiab Michael end täiesti uuest maailmast täis vägivalda ja kuritegusid, mille sooritamise peale ta vabaduses olles mõelnudki poleks. Samal ajal väljaspool vanglat näeb Michael’i vanaisa ränka vaeva võideldes grupeeringuga, kelle sõnul Michael neile narkootikume politseile kaotades võlgu jäi. Kui lõpuks jõuab kätte Michael’i vabanemise päev ja talle ta kodune olukord selgeks saab, saab ta aru, et üksi vanglast vabanemine talle veel kauaigatsetud vabadust ei too.

Hulgaliselt auhindu noppinud krimidraama Iirimaalt, mis lööb otsekohesuse ja autentsusega (kasutatud on intervjuusid ja materjale endistelt kinnipeetavatelt ning filmitud on päris vanglas – Corki vangla vanas hoones Iirimaal).

24.11 seansile järgneb arutelu Sotsiaalkindlustusameti ohvriosakonna juhi Jako Sallaga.

26.11 seansile järgneb arutelu Harju Maakohtu kohtuniku Katre Poljakovaga.

Arutelu kestab 20 minutit.

Linastusajad

22.11.2018        16.30    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)         

24.11.2018        16.15    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 4)         

26.11.2018        15.45    COCA-COCA PLAZA (Saal 9)

"Reede laps"

"Reede laps"

 
Paljud ei suuda keskkooli lõpus ega hilisemaski elus ära otsustada, mida oma eluga peale hakata. Nii on maailm täis eluga rahulolematuid, kuid alati ühiskonda süüdistavaid “täiskasvanuid”. Igaüks leiab mooduse sellega toime tulemiseks, tavalisemad variandid on alkoholism, abikaasa petmine või vägivald. Richie on lastekodulaps, kes peab “tööturule sisenemiseks” alustama põhjast nagu teisedki 18-aastased. Vähem luksusliku elujärjega noortele tuttav kraavikaevamine, supermarketis kauba riiulitesse ladumine ja muu säärane.

 Sellises olukorras ei tundugi mõni pisivargus siin-seal maailma halvim idee. Nagu ütleb “sõber” Swim: “Me sünnime üksi, elame üksi ja sureme üksi. Ja see ongi vabadus”. Kui oleme ise hetkel nõrgad, siis otsustavad teised meie eest. Õnneks võib sõpru leida kõige ootamatumatest kohtadest. Tõeliselt tugevate osatäitmistega A. J Edwardsi filmi on vaataja algusest peale sisse tõmmatud – ja inimeste tähelepanu püüdmine on tänapäeval üsna märkimisväärne saavutus. Fotorealistlikus operaatoritöös ja karaktereid jälitavas kaameras on tunda produtsent Gus Van Santi stiili, kes suudab oma tegelaste ümber luua samasuguse väljapääsmatusetunde. Texase maastikud ning pildiga kaasa jooksev vinge soundtrack annavad ideaalselt edasi elu põhiolemust – valiksime justkui ise, ent ikka ja jälle avastame end keset kaost.

28.11 seansile järgneb arutelu MTÜ Eesti Asenduskodude Laste Liidu tegevjuhi Valle Moreliga.

Arutelu kestab 20 minutit.

Linastusajad

17.11.2018        15.45    COCA-COLA PLAZA (Saal 10)

25.11.2018        17.45    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 4)

28.11.2018        13.30    KINO SÕPRUS

"Kooliga on kõik"

"Kooliga on kõik"

 
Pierre Hoffman on optimistlik ja nooruslik 40-aastane mees, kes võtab elu rahulikult. Tasapisi nokitseb ta oma kunagi pooleli jäänud lõputöö kallal Kafka ainetel, kui ootamatult saabub kutse tulla ühte Prantsuse eliitkooli kirjanduse asendusõpetajaks. Muidugi haarab mees võimalusest kinni, sest ikkagi eliitkool ja keeldumiseks ei paista olevat põhjust.

Oma esimesel päeval koolis saab ta aga teada hunniku asju, mis ta tähelepanu äratavad. Kõigepealt kuuleb ta ühe eliitklassi kohta, kuhu kool koondavat kokku eriti heade tulemustega õpilased, et nad mitte nii andekate õpilastega kokku ei peaks puutuma. Edasi kuuleb ta, et just temast saab selle eliitklassi uus kirjanduse õpetaja. Selle viimase infoga kaasneb ka põhjendus: nimelt eelmine õpetaja oli keset tundi sõnagi lausumata aknast välja hüpanud ja on nüüd haiglas koomas.

Pierre annab endast parima, et segaste asjaoludega kohaneda ning oma tööga hästi pihta hakata. Eliitklassi õpilaste näol leiab ta küll eest kõrge intelligentsi tasemega noorukid, kuid ühtlasi on nad ka väga eemalolevad ja käituvad veidralt. Paljud neist ei kasuta mobiiltelefone ega muid tänapäeval üpris tavapäraseid nähtuseid, kuigi peaaegu eranditult kõigil neil on rikkad vanemad. Samuti on nad kõige ja kõigi vastu vaenulikult meelestatud ning peale kooli satub Pierre peale ka nende vägivaldsetele kalduvustele. Ilmselgelt ei ole noortega kõik päris hästi, öelgu kooli juhtkond, mida tahes. Pierre on veendunud, et juhtkonda huvitavad vaid head õpitulemused ja statistika, õpilastest kui inimestest ei hooli keegi. Pierre mõistatab, kas õpilasi rõhub eelmise õpetaja enesetapukatse, kadedamate õpilaste kius nende suunal, eliitklassi staatusest tulenev suur surve või midagi muud. Kuid see, mis välja tuleb, ületab kõik mastaabid ja tema aimdused. Nüüd leiab ta end võitlemast küsimusega, kuidas aidata üliintelligentseid noori, kes on veendumusel, et maailm on hukas ning seda päästa pole enam võimalik? Eriti, kui võib väita, et paljuski on õpilastel ju õigus.

30.11 seansile järgneb arutelu Margit Timakovi (Eesti Õpetajate Liit) ja Andra Reinomägiga (Õiguskantsleri nõunik).

Arutelu kestab 20 minutit.

Linastusajad

17.11.2018        16.00    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)         

21.11.2018        16.00    COCA-COLA PLAZA (Saal 2) 

30.11.2018        14.00    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)

"Lase mul kukkuda"

"Lase mul kukkuda"

 
Järgmise annuse saamiseks on sõltlane valmis absoluutselt kõigeks. Gregory David Roberts räägib raamatus “Shantaram”, kuidas esimeseks kaob heroiinisõltlase silmist valgus, seejärel iha ning viimaks armastus. “Lase mul kukkuda” peategelane Magnea kaotab need kõik juba viieteistkümnendaks eluaastaks. 

Ja kuna augus olemist teavad ainult ise põhjas käinud, pole abi modernselt mõistlikest vanematest ega võõrutusravist, kust ta pidevate Jeesuse laulude tõttu põgeneb. Värviliselt vaimustav operatooritöö ja islandi filmile ootuspäraselt võimas soundtrack ei lase filmil kukkuda tagasi tüüpilisse tumedasse narkokoopasse. Seda enam, et üha enam on funktsionaalseid nädalvahetuse narkomaane ning mõnuainete tarvitamine pole enam miski, mida teevad tumedad kapuutsides tüübid kuskil autoparkla prügikasti taga. Film ei anna vastust sellele, miks inimesed narkootikumide küüsi langevad. Esimest korda proovitakse tavaliselt uudishimust või adrenaliinijanust. Iga indiviid on nii keerukas süsteem, et polegi lõpuni selge, miks osad sõltuvusse jäävad ja teised sellest kaosest välja tulevad. Väga raske on naasta enda loodud tuimestatud ja mälulünkadega maailmast, sest reaalsus ei tundu enam kuigi reaalne ja pole seda võib-olla kunagi tundunudki. Ja nagu räägib oma sõltuvusest Red Hot Chilli Peppersi laulja Anthony Kiedis, ei möödu pärast “puhtaks saamist” päevagi, mil ei tekiks kiusatust uue doosi järele.

19.11 seansile järgneb arutelu Tatiana Romanovaga Tallinna Laste Turvakeskusest (eesti ja vene keeles).

23.11 seansile järgneb arutelu Reigo Ahvenaga (trummar, saatejuht, filmihuviline).

Arutelu kestab 20 minutit.                                     

Linastusajad

18.11.2018        15.00    COCA-COCA PLAZA (Saal 3) 

19.11.2018        18.30    COCA-COCA PLAZA (Saal 9) 

23.11.2018        16.45    APOLLO KINOS SOLARIS (Saal 4)

"Sotsiaalsed loomad"

"Sotsiaalsed loomad"

 
Sama massimeedia, mis kunagi “Dallasele” ja “Knight Rider’ile” toetudes kiskus maha raudse eesriide, elab nüüd igavesti meie taskus. Kõik need erinevad lood, mis sinisel ekraanil ööpäevaringselt lahti rulluvad, meenutavad pigem “Vapraid ja ilusaid”, aga steroididel.

Leiame end olukorrast, kus ühe postitusega võivad täituda kõik unistused või kõige suuremad hirmud. Džinn on pudelist väljas ja isegi vennad Helmed ei suuda teda enam takistada. Ekraniseering on kaasahaarav pilguheit tänapäevaste perfektsete sotsiaalmeedia voo maskide taha.

19.11 seansile järgneb arutelu politseinikuga Maarja Punak.

22.11 seansile järgneb arutelu Kaija Pooki ja Kirke Metsaga (Swedbank).

28.11 seansile järgneb arutelu veebikonstaabel Jana Frolovaga (eesti ja vene keeles).

Arutelu kestab 20 minutit.

Linastusajad

19.11.2018        14.00    KINO SÕPRUS

22.11.2018        14.00    KINO SÕPRUS

28.11.2018        11.30    KINO SÕPRUS

"Elevant ja liblikas"

"Elevant ja liblikas"

 

 
Südamlik lugu mehest, kes ootamatult enda endise elukaaslase (Camille) ellu ilmudes satub esmakordselt aega veetma enda 5-aastase tütrega (Elsa), kelle ta varem hüljanud on. Lapse eest hoolitsedes süveneb vastastikune kiindumus isa ja tütre vahel. Omamoodi belglaste „Võta või jäta“ (septembris 2018 linastunud Eesti film). 

Camille’i sarkastiline hoiak lapse isa naasmise suhtes ei mängi siin suuremat rolli. Tundliku loomuga kergelt nohiklikust Antoine’ist kujuneb ka Elsa nõrkus. Isaks olemise rõõmudest võlutud Antoine saab lühikese koosveedetud aja jooksul kogeda ka lapsevanema kohati isekat soovi lapsele piire seada. Seejuures mõistes, et osa neist on enda maitse või mugavuse asi, mitte lapse vajadustest (loe: rõõmutundmine väikestest asjadest) lähtuvad. Üllatus-üllatus, „lapsehoidjaks“ olemine on mitmel moel – ka väga praktilistes küsimustes – õppimise koht „värskele“ isale. Elsa on filmis ehe näide 5-aastasest tüdrukust enda siira ning terase olekuga. „Elevant ja liblikas“ on Just Filmi lapse õiguste tänavuse programmi üks helgemaid filme, mis näitab, kui lihtne, loomulik ja mõlemale osapoolele nauditav on aja veetmine lapsega. Nutiseadmete „päästerõnga“ poole küünitamata, lihtsalt kohal olles ning ühiselt kulgedes. Varjamata heameelega laseb nn lapsemängust end kaasa haarata ka isa. Film isa ja tütre suhetest. Südamed sulavad.

29.11 seansile järgneb arutelu kohtutäitur Risto Sepaga.

Arutelu kestab 20 minutit.

Linastusajad

19.11.2018        15.00    TARTU CINAMON (Saal 4)

29.11.2018        16.30    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)

30.11.2018        14.30    COCA-COLA PLAZA (Saal 9)

"Sparta langemine"

"Sparta langemine"

Steeve Simard on 16 ja läheb vastu oma keskkooli viimasele aastale. Kogu senise aja on ta tundnud nagu oleks ta pidevas võitluses kogu maailma vastu, nii et ega viimane klasski midagi enamat tõota. Steeve’i häda on selles, et ta pole iialgi suutnud sulanduda. Ei oma kodulinna, ei kooli ega teiste inimeste sekka.

Kui ta keskkool on tuntud metsiku jalgpalli poolest, siis tema on kaugelt liiga möku, et millegi niisugusega tegeleda ja silma paista. Sõpru tal ka ei ole, kuna oma nohiklike eluviisidega ei suuda ta neid lihtsalt leida. Oma suurt unistust – tüdruksõpra – ei ole ta samuti suutnud leida, kuivõrd enda arvates pole tal oma välimusega mingit šanssi, seega milleks üldse üritada. Kõige selle asemel loeb ta meeletutes kogustes raamatuid ning lugemise lõpetab ta vaid siis, kui tõesti väga vaja. “Lugedes ei ole sa kunagi üksi,” meeldib talle tõdeda.

Paraku ta probleemid alles algavad, kui ta alustab endalegi ootamatult tihedamat läbikäimist kooli ühe populaarsema tüdruku Véronique’ga ning suudab alandada Spartalaste võtmemängijat, kes on ühtlasi kooli suurim jalgpallistaar.

Igal nurgal varitsev oht sunnib lõpuks Steeve’i silmi avama ja päriselust osa hakkama võtma. Nii ta tasapisi avastab, et pole mõtet ainult oma puudustele keskenduda, kui tegelikult leidub temas palju headki ning selleks, et läbi lüüa ei pea olema üle linnaku tuntud jalgpallur.

19.11 seansile järgneb arutelu Kristina Birk-Vellemaaga (Eesti Seksuaaltervise Liit).

Arutelu kestab 20 minutit.

Linastusajad

19.11.2018        16.00    COCA-COLA PLAZA (Saal 2)   

21.11.2018        14.00    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 1)

22.11.2018        14.30    COCA-COLA PLAZA (Saal 9)

"Fööniks"

"Fööniks"

 
Laps olla on tore. Tore aga pole see, kui pead liiga ruttu suureks kasvama. Mäng ja rõõm peaks olema iga lapse ja noore peamine töö. Paraku peab teismeline Jill liiga ruttu täiskasvanuks saama, kui lõhki läinud perekonnas ei ole asjad nii nagu peaksid. 

Jill, kes ootab isa pikisilmi koju ning loodab elus just tema peale kõige rohkem. Ehk suudab isa panna paika kõik puuduolevad pusletükid. Kasvamine ongi raske ja osati peabki olema raske, aga iga raskuse ja katsumuse järel peaks tulema rõõm ja mõistmine.

27.11 seansile järgneb arutelu Tallinna Perekeskuse psühholoogiga Tiiu Meres.

Arutelu kestus 20 minutit.

Linastusajad

19.11.2018        16.30    COCA-COLA PLAZA (Saal 9)   

23.11.2018        14.30    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 4)         

27.11.2018        16.45    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)

"Jooksikud"

"Jooksikud"

 
Angie, Polly ja Ben ei ela koos isaga just luksuses, suure maja ja auto asemel on neil väike hurtsik ja kari eesleid, kellega lastele lõbusõitu pakutakse. Sellest hoolimata on päevad naeru täis. Pärast isa surma tuleb triol iseseisvalt hakkama saada. Olukorra muudab hullemaks tõsiasi, et nende onu on otsustanud nad kodust välja ajada ning kogu isa jäätud maise vara, sealhulgas ka eeslid, enda nimele kirjutada.
 

Trotsides hädaohtu varastavad lapsed kaks eeslit tagasi, kuid onu lubab selle eest karmi kättemaksu. Nii algab mööda Põhja-Inglismaad seiklus, mis õpetab lastele, kui tähtis on hoida kokku ja kui vähe on maailmas neid, keda tõeliselt usaldada võid.

24.11 seansil on kohal ja vastavad publiku küsimustele režissöör Richard Heap, produtsent Mario Roberto ja helilooja Andrew Swarbrick.

28.11 seansile järgneb arutelu psühholoog Pille Isatiga.

Arutelu kestab 20 minutit.

Linastusajad

20.11.2018        14.00    KINO SÕPRUS

24.11.2018        15.30    COCA-COLA PLAZA (Saal 9)   

28.11.2018        16.00    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)

"Tüdruk jooksus"

"Tüdruk jooksus"

Öeldakse, et kõik teed viivad Rooma, kuid 11-aastasel Silvial, kelle ainsaks unistuseks on kaunist Itaalia pealinna näha, ei õnnestu sinna viivat teed kuidagi jalge alla saada. Püüdes igal sammul olla väikest preemiat vääriv laps, jooksevad Silvia katsed vanematega Rooma minna kahjuks liiva. 

Elades perekonnas, kus pintsaklipslasest isa on hommikust õhtuni koosolekutel ja depressioonis ema veedab päevad voodis, ei jäägi Silvial üle muud, kui võtta ohjad enda kätte. Loomulikult tõmbab üksi reisiv plika nii heade kui ka halbade inimeste tähelepanu ja Silvia avastab üsna kiiresti, et omapead jääda on ohtlik. Õnneks saab ta Rooma sõitval rongil sõbraks mustlastüdruku Eminaga, kes pärast kerget tuleproovi nõustub Silvia oma tiiva alla võtma.

20.11 seansile järgneb arutelu Nõmme Linnaosa Valituse peaspetsialisti Kati Valmaga.

Arutelu kestab 20 minutit.

Linastusajad

20.11.2018        14.00    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)         

26.11.2018        14.00    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)         

29.11.2018        14.00    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 1)

"Lindprii Bruce Lee"

"Lindprii Bruce Lee"

Rumeenia on end ammu tõestanud äratuntava käekirjaga filmiriigina. Niisamuti ilmestavad “Bruce Lee and The Outlaw” pildikeelt realism, käsikaamera kasutamine ja vahetu jutustamisstiil. Tänavapoiss Nicust, tema gängipealikust-kasuisast Bruce Leest ja nende kaaslastest Bukaresti tunnelites jutustav film mõjub otsekui mõni gängsteriräpi video. 

“Tunnelites on kõik võrdsed, vanad ja noored, koerad ja kassid, isegi prussakad,” ütleb naeratav Nicu ja nuusutab kilekotti. Hämmastaval kombel suudavad puudust kannatavad inimesed elust täit rõõmu tunda, samas kui need, kellel on kõik olemas, tuimade nägudega järgmist stiimulit ootavad. Loodetavasti Nicust ja tema sõpradest veidi paremal elujärjel olev vaataja ei peaks mitte mõtlema, et “oi, appi, kes andis lastele narkootikume, keegi peatage see hullumeelne maailm, ma tahan maha minna”. Tähtis on päev-päevalt oma eluga luua maailma, kus sellised asjad on võimatud. Ellu jäävad ainult need, kes suudavad kõige paremini kohaneda ja muutustega kaasa minna. Mõnikord aitab elus edasi liikuda üksnes see, kui vanad sõbrad maha jätta. Kes on piisavalt tugev, et põletada kõik sillad, kustutada mälust minevik ning tundmatusse söösta?

20.11 seansile järgneb arutelu Anna Frank-Vironi (MTÜ RuaCrew) ja Annegrete Johansoniga (MTÜ RuaCrew).

Arutelu kestab 20 minutit.

Linastusajad

20.11.2018        18.15    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 4)         

28.11.2018        14.00    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)         

02.12.2018        18.30    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 4)

"Kõigest hoolimata"

"Kõigest hoolimata"

Bing pani tähele, et tal on oma kahe sõbraga rohkem ühist, kui esiotsa oleks võinud arvata, ja otsustas professionaalse dokumentaalfilmi vormis korraldada omamoodi psühhoanalüüsi. Kusjuures ta sõbrad Zack ja Keire ei teadnud kuni lõpuni Bingi tegelikke motiive või tagamõtteid selle filmi väntamiseks.  

Kuid muu hulgas sõprade kõrval meelitab Bing kaamera ette nii enda ema, venna, Keire’i allesjäänud perekonna kui ka Zack’i tüdruksõbra Nina.

Olles kõik pärit lagunenud perekondadest ja kasvanud ebastabiilses keskkonnas, on poistel omajagu deemoneid hinge pugenud. Ometi ei ole nad lootust kaotanud ja üritavad igas päevas leida midagi, mis naeratuse näole tooks ja annaks põhjust elada. Kui paljud sarnase saatusega eakaaslased on lootuse kaotanud ja ammuilma kuritegelikele radadele astunud, siis Bing, Zack ja Keire üritavad positiivsemat joont hoida. Nad on natuke nagu kunagine kõrgklassi esteet Oscar Wilde, kelle üks mõttekäike oli, et elu on selleks liiga tõsine asi, et seda tõsiselt võtta. Nii ongi selle loo kangelased oma väljundiks leidnud rulatamise, mis neid positiivse energiaga täidab. Juba pikki aastaid käivad nad mööda eri skate-parke, kus teevad meeletuid, kuid ägedaid trikke.

Rulatamise kõrval hakkavad poiste tähelepanu nõudma ka aina suuremaks paisuvad kohustused. Kõik selle, mis saab alkoholilembesest Zack’ist ja tema rasedast tüdruksõbrast Nina’st, Keire’st kui ka Bing’ist endast ja tema samuti traumasid kogenud emast ja vennast, on Bing meisterlikult kokku köitnud oma hoogsasse ja uuenduslikku dokumentaali.

26.11 seansile järgneb arutelu Tallinna Spordi -ja Noorsooameti noorsootöö osakonna juhi Marko Ooliga.

Arutelu kestab 20 minutit.                                                       

Linastusajad

21.11.2018        14.15    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 4)         

26.11.2018        13.30    COCA-COLA PLAZA (Saal 9)   

29.11.2018        14.00    COCA-COLA PLAZA (Saal 9)

"Rooste"

"Rooste"

Elu ei elata juba mõnda aega selle kunagises mõttes, sest tänapäeval leiab ilmselt pool inimese elust aset virtuaalsena. Tehnika ja sotsiaalvõrgustike levikut üritatakse tavaliselt näidata kui midagi, mis on täiesti võrratu ja hädavajalik. Kui sul pole facebookis või mõnes teises keskkonnas kasutajat, pole sind olemaski. Kuid kas internetistumisel negatiivseid tagajärgi ei leidu?

 

Aly Muritiba oma uue filmiga näitab, et leidub küll. Ta toob vaataja ette posu teismelisi oma tavalist kooli- ja koduelu elamas. Nende seas on ka Tati. Ta on särav ja elurõõmus tüdruk, kes otsustab ühel kooli väljasõidul talle meeldivale poisile läheneda. Kahjuks värske armastuse asemel leiab Tati hoopis, et ta mobiiltelefon on kadunud. Tegelikult on see varastatud ning süüdlaste ring ei ole kuigi suur. Ometi keegi tegu üles ei tunnista. Seejärel lekib internetti kogu maailmale vaatamiseks intiimsem video Tati’st oma eelmise poiss-sõbraga, mis lekitatud otse temalt varastatud telefonist.

Järgneb juba ilmselge – tüdrukust saab naerualune ja kiusatav. Puudu on veel vanemate reaktsioon, aga seda ei jää Tati enam ootama, ta laseb end demonstratiivselt kooli turvakaamera ees maha. Kuid lugu pole lõppenud. Algab süüdlaste kuritööjakaristuslik süümekates praadimine, jättes õhku küsimuse: kas noorte meelelahutus maksabki tänapäeval inimelu hinda?

Mõjus ja kaasaegne film, mis tuletab julgelt meelde nutiajastu varjukülgi, milleks on nii üliohtlik küberkuritegevus kui ka omaette nähtus küberkiusamise näol. Kui mõelda veidi ajas tagasi, siis kindlasti leidis kiusamisi, narrimisi ja peksmisi aset ka minevikus, kuid veel iialgi ei ole kiusamine sellisel kujul lapsega koju kaasa liikunud nagu ta teeb seda praegu. Koolis elati kiusamine üle ja pärast koduseinte vahel sai rahulikult hinge tõmmata. Aga maailmas, kus elatakse pooleldi internetis, ei ole pääsu kuskile – kius tuleb kooliseinte vahelt lapsega koju kaasa, sest netimaailm teadupoolest ei puhka ega maga.

27.11 seansile järgneb arutelu politseinikuga Maarja Punak.

Arutelu kestab 20 minutit.

Linastusajad

23.11.2018        16.15    APOLLO KINO SOLARIS (Saal 3)         

27.11.2018        15.00    COCA-COLA PLAZA (Saal 9)   

28.11.2018        15.30    COCA-COLA PLAZA (Saal 9)

 

Viimati uuendatud: 14. November 2018