Sa oled siin

Just Filmi lapse õiguste programm

2017. aastal linastub lapse õiguste programm Just Filmi raames seitsmendat korda ning koosneb ligi kümnest laste elu käsitlevast filmist. Peategelased on noored, kes avastavad ennast nii füüsilises kui ka emotsionaalses mõttes. Keerulistes valikutes on vahel toeks vanemad, kuid mõnikord tuleb olulisi otsusi vastu võtta üksi, kogedes seejuures rõõmu suurte ja väikeste kordaminekute üle.

Vastukaaluks noorte silmade läbi jutustatud lugudele on programmis filme, mis räägivad küll noori puudutavatest, kuid samas globaalsematest nähtustest nagu narkomaania, seksuaalne väärkohtlemine, rasked vägivallakuriteod ja inimkaubandus.

Kavas on filme lähemalt ja kaugemalt, et pakkuda Eesti noortele samastumis- ja võrdlemisvõimalusi. Filmijärgsetel aruteludel saame mõtiskleda, kuivõrd on lapse õigused tagatud meil ja mujal ning kuidas kaitsta lapse heaolu ja vaimset tervist. 

PÖFFI lapse õiguste programmi plakat

Lapse õiguste filmiprogramm (323.93 KB) on valminud on valminud koostöös õiguskantsleri lasteombudsmani, justiitsministeeriumi, sotsiaalministeeriumi ja lastekaitse liiduga.

 

Lapse õiguste programmi filmid

Reede, 17. november

17.15 "MIDA INIMESED ÜTLEVAD" – Coca-Cola Plaza, saal 9

16-aastane Pakistani tüdruk Nisha on kogu elu elanud Norras. Ta vanemad kolisid sinna varases nooruses, sest Lääne elukvaliteet on lihtsalt parem. Küll aga keelduvad nad nagu teisedki sisserännanud kohanduma lääneliku liberaalse elustiiliga. Nii ongi Nisha kistud kaksikellu, kus ühelt poolt ümbritsevad teda peod, paarisuhted ja seltsielu, teiselt poolt aga äärmiselt range ja pedantne koduelu. Kui Nisha isa avastab tüdruku himu pidutseda ja poiss-sõbra, otsustatakse tüdruk kodumaale deporteerida.

Laupäev, 18. november

17.15 "MIDA INIMESED ÜTLEVAD" – Coca-Cola Plaza, saal 9

Pühapäev, 19. november

14.30 „SINISE UKSE TAGA“ – Solarise Apollo, saal 4 

Väga populaarsel samanimelisel poola lasteraamatul põhinev film näitab, et kõike ei saagi alati seletada. Keegi ei tea ju päriselt, kuidas see maailm on üles ehitatud. Filmis kohtuvad “Harry Potter” ja “Mõrvad Midsomeris”, pea peale pööratakse aeg, ruum ja teised suured mõisted. “Ema ei usu mind, sest nagu enamik inimesi, kardab ta asju, mida ta ei mõista,” ütleb Lukasz ja otsustab emale mitte rääkida oma äsja avastatud võlumaailmast.

16.30 „SUVI 1993“ – Solarise Apollo, saal 4

Mõnikord peavad lapsed saama liiga ruttu täiskasvanuks. See on üks sellistest lugudest. Kui kuueaastase Frida vanemad õnnetuse tagajärjel surevad, muutub tüdruku elu täielikult. Leinast ülesaamine ja täiesti võõraste tunnetega hakkamasaamine muudavad noore inimese tundemaailma. Eluga tuleb aga edasi minna, maksku mis maksab. “Suvi 1993” on magusnukker linateos, mis näitab, et emotsionaalselt keerulisest olukorrast on alati võimalik välja tulla ja ka kõige suuremad haavad kasvavad ükskord kinni.

Esmaspäev, 20. november

13.30 „VÄIKE SADAM“ – Coca-Cola Plaza, saal 9

Lapsed jäetakse ikka üksinda mingit jama lahendama, sest täiskasvanutel on alati midagi tähtsamat teha. Nad ei saa laste maailmast aru, sest on oma sisemisel lapsel kuhtuda lasknud. “Väike sadam” on täiskasvanuliku jäikuse piiratust näitav liigutav film, kus egunevad generatsioonidevahelised probleemid, põrkuvad ühiskonnaklassid, segunevad fantaasia ja reaalsus. Maailmas, kus emal pole tema jaoks aega, tuleb Jarkal elu ise huvitavaks muuta.
 

14.00 „PARIM KÕIKIDEST MAAILMADEST“ – Coca-Cola Plaza, saal 4

Kui põhi on käes, siis tundub, et enam allapoole kukkuda ei saa. Aga saab. Teel suure tõe juurde ei aita narkootikumid seda leida, vaid hoopis kaotada. “Parim kõikidest maailmadest” on justkui “Trainspotting” lapse silmade läbi. Juba avakaadrid panevad kaasa elama Adrianile (Jeremy Miliker), kes on järekordne omapead jäetud laps. Oma deemonitega ei pea koos elama, need saab ka maha lüüa. Kes on selleks piisavalt tugev?

16.00 „KUSAGIL TONGA SAAREL“ – Solarise Apollo, saal 4
 

Kui Wolski, missioonitundega sotsiaaltöötaja Saksamaalt, jõuab järeldusele, et teda ei seo kodumaaga miski, otsustab ta käivitada uutmoodi projekti. Nimelt on ta veendunud, et noored, kes halvale teele satuvad, vajavad keskkonnamuutust, muidu pöörduvad nad vanadele radadele lihtsalt tagasi. Sellega seoses valibki ta välja uimastite ja seadusega pahuksis oleva nooruki, 16-aastase Marceli ja viib ta endaga Tonga Kuningriiki. Kas paradiislik keskkond suudab poisi vaateid elule muuta?

16.15 „HÄDAS ISEENDAGA“ – Coca-Cola Plaza, saal 4
 

Mia on 15-aastane tüdruk, kelle keha hakkab ühtäkki läbi tegema muutusi, millega leppida või mida mõista on äärmiselt raske. Ta otsustab olukorra osas silma kinni pigistada ning elab jonnakalt oma elu vanaviisi edasi: käib koolis, pidudel, tutvub erinevate poistega. Teeb kõike, mis vähegi mõtted tegelikkusest eemale viiks. Kuid oma saatuse eest ei põgene keegi ning oma seisukorra järk-järgulise eskaleerumise käigus peab Mia lõpuks mõistma, et ta ei ole enam see tüdruk, kes ta kunagi oli.

16.15 „LEIA SEE LOLL MÕRD JA VISKA TA JÕKKE“ – Solarise Apollo, saal 3

Tõsielulistel sündmustel põhinevas filmis näeme, kui suurt kaost võib interneti “klikihullus” ja üldine tähelepanuvajadus tekitada. 15-aastane Remco on süüdimatu ja tähelepanu otsiv kaak, kes oma isa ja noorema õega illegaalset kutsikavahendust korraldab. Saades Youtube’i videotest innustust, ärgitab ta oma õde Lizzy’t haigeid kutsikaid jõkke viskama, ise kõike filmides. Kui kogu sündmus hakkab juba unustusse vajuma, avastavad lapsed, et internet on nende teost kihama löönud ning isegi maailma prominendid on pannud teo sooritaja tabamise eest välja pearaha.

Teisipäev, 21. november

16.00 LEIA SEE LOLL MÕRD JA VISKA TA JÕKKE– Mustamäe Apollo, saal 1

 

16.15 „KUSAGIL TONGA SAAREL– Coca-Cola Plaza, saal 4

 

14.15 „PARIM KÕIKIDEST MAAILMADEST – Coca-Cola Plaza, saal 4

Kolmapäev, 22. november

14.15 „MIDA INIMESED ÜTLEVAD – Coca-Cola Plaza, saal 4

 

16.00 „VÄIKE SADAM – Coca-Cola Plaza, saal 9

Neljapäev, 23. november

14.00 „SINISE UKSE TAGA– Coca-Cola Plaza, saal 9

 

16.00 „LEIA SEE LOLL MÕRD JA VISKA TA JÕKKE– Solarise Apollo, saal 4

Reede, 24. november

13.30 „KUSAGIL TONGA SAAREL – Coca-Cola Plaza, saal 9

 

16.00 „SINISE UKSE TAGA – Solarise Apollo, saal 4

 

18.30 „HÄDAS ISEENDAGA – Coca-Cola Plaza, saal 8

 

Laupäev, 25. november

16.15 „VÄIKE SADAM– Solarise Apollo, saal 4

Püapäev, 26. november

15.45 „HÄDAS ISEENDAGA – Coca-Cola Plaza, saal 9

 

18.00 „PARIM KÕIKIDEST MAAILMADEST – Coca-Cola Plaza, saal 9

 

Viimati uuendatud: 15. November 2017