Sa oled siin

Justiitsministeerium ja ettevõtjate esindaja lükkavad ümber Äripäeva hinnangud

Tänases Äripäevas ilmunud artikkel „Sundkorras e-riigistamine“ on tervikuna eksitav ja sisaldab otsest valet uue e-äriregistri majandusaasta aruannete esitamise keskkonna kohta.

„Kindlasti ei vasta tõele väide, nagu oleksid ettevõtjad mingit testprogrammi katsetama sunnitud,“ rõhutas justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aavik. „Enne seda kui majandusaasta aruannete esitamise keskkond avati, oli see juba läbinud põhjaliku testperioodi ning tegemist oli täielikult kasutamiseks valmis süsteemiga.“

Asekantsler selgitas, et täiesti uudse infotehnoloogilise rakenduse puhul ei suuda ka kõige põhjalikum testimine kõiki pisivigu sajaprotsendiliselt tuvastada. „Seetõttu avasimegi keskkonna tavakasutajatele tutvumiseks võimalikult vara ehk juba aasta alguses, kuigi aruanded tuleb esitada alles esimese poolaasta lõpuks.“

Justiitsministeerium ning registrite ja infosüsteemide keskus (RIK) teavitasid kõiki kasutajaid sellest, et jaanuarikuu on mõeldud keskkonna stabiliseerimiseks. „See, et esimestel nädalatel keskkonda veelgi täiustati ei takistanud mitte kuidagi aruannete esitamist. Seda näitab ka kasutajaaktiivsus – läbi uue süsteemi esitati tänavu kahe esimese kuuga sama palju aruandeid kui mullu samal ajal,“ ütles Aavik.

Samuti ei vasta tõele väide, nagu oleks uus e-aruandluse süsteem ettevõtjatele ülikiiresti ja ilma üleminekuajata kohustuslikuks tehtud. Esiteks on kõigil võimalik uut elektrooniliselt süsteemi tervelt pool aastat proovida, sest aruanded tuleb esitada alles juuni lõpuks. Teiseks võib kuni 2011. aastani esitada majandusaasta aruandeid endiselt ka paberkandjal notari vahendusel.

Ühtlasi on vale see, et uue keskkonna kohta puuduvad juhendmaterjalid, RIKi koduleheküljel on põhjalikud juhised nii eesti, vene kui ka inglise keeles. „Ka on RIKis avatud tasuta koolitusklass, kus tehakse täpselt nii  palju koolitusi kui huvilisi on. Lisaks pakutakse kasutajatuge nii RIKi infotelefonil kui e-posti vahendusel,“ sõnas asekantsler.

Artikli autorid on jätnud tähelepanuta ka justiitsministeeriumi antud selgitused teiste riikide kogemuste kohta. „Reaalsus on see, et need riigid, keda Äripäev Eestile eeskujuks toob, on täna oma süsteemidega hädas, kuna tagantjärgi on majandusaasta aruannete elektroonilist esitamist väga keeruline kohustuslikuks teha. Seega ei ole meil mingit põhjust nende vigu kordama hakata,“ lisas Aavik.

Asekantsleri kinnitusel on ka kasutajate hinnangud uue keskkonna kohta tegelikult positiivsed. „Tagasiside, mida meie kasutajatelt oleme saanud näitab, et uut majandusaasta aruande esitamise ideed ja rakendust peetakse heaks ja uuenduslikuks ning ka raamatupidamismaastikku korrastavaks.“

Justiitsministeeriumi seisukohta uue e-äriregistri majandusaasta aruannete esitamise keskkonna kohta toetab ka Eesti Kaubandus-Tööstuskoda. „Ettevalmistustöö uue süsteemi arendamisel oli pikk ja põhjalik ning kaubanduskoja spetsialistid olid ettevõtjate esindajatena sellesse töösse kaasatud,“ sõnas kaubandus-tööstuskoja peadirektor Siim Raie.

„Tänaseks oleme e-aruandluse kohta läbi viinud ka suure hulga tasuta koolitusi juhatuse liikmetele ja raamatupidajatele ning valdav osa ettevõtjaid on andnud positiivset tagasisidet e-aruandluse lihtsusest ja mugavusest,“ ütles Raie. „Samade koolitustega jätkame kindlasti veel aprillikuu lõpuni, sest tuleb tunnistada, et toimunud koolituste käigus on selgunud, et ülehindasime pisut raamatupidajate kutsekvalifikatsiooni ning infotehnoloogia kasutamise oskusi ja taset.“

Lugupidamisega
Diana Kõmmus

Justiitsministeerium
Avalike suhete talitus
Tel. 620 8118
GSM 533 15431
diana.kommus@just.ee