Sa oled siin

Justiitsministeerium: reedel on majandusaasta aruannete esitamise tähtaeg

Reedeks peavad kõik ettevõtted ning mittetulundusühingud ja sihtasutused, mille aruandeperiood algas 1. jaanuaril 2010, esitama oma majandusaasta aruande elektrooniliselt e-äriregistri ettevõtjaportaalis.  


Justiitsminister Kristen Michal tuletas pühadejärgselt kõigile ettevõtjatele meelde, et majandusaasta aruannete esitamise tähtaeg on juba sel reedel.

„Ettevõtjaportaali e-aruandluskeskkond võimaldab aruandeid esitada igati kiirelt ja mugavalt ning nagu eelmine aasta tõestas, on see ettevõtjate poolt igati omaks võetud,“ ütles Michal.

Michali sõnul on varasemate aastate kogemus näidanud, et inimesed hilinevad majandusaasta aruannete esitamisega eeskätt hooletusest või lihtsalt teadmatusest.

„Näiteks ei teata alati, et aruanne tuleb esitada ka siis, kui majandusaastal mingit majandustegevust ei toimunudki. Samas on aruannetel kanda oluline roll läbipaistva ja ausa majanduskeskkonna kujundamisel – avalikud ja kättesaadavad aruanded annavad nii klientidele, partneritele kui ka avalikkusele vajaliku ülevaate selle kohta, kuidas ettevõttel tegelikult läheb,“ toonitas minister.

Eilseks olid äriühingud esitanud 32 887 aruannet ehk 32,42% kõigist aruannetest. Eelmisel aastal samal ajal oli esitatud 31 679 äriühingu aruannet, mis toona moodustas kogumahust 33,91%. Mittetulundusühingud ja sihtasutused on tänaseks esitanud 8462 aruannet ehk 27,95% kõigist aruannetest.

Lisaks on praeguseks hetkeks süsteemi sisestatud, kuid registrile veel mitte edastatud 27 885 äriühingu aruannet ja 9395 mittetulundusühingu aruannet. 

Aruandekohuslasi on kokku 131704, sealhulgas äriregistris 10 1431 ja mittetulundusühingute ja sihtasutuste registris 30 273.

Erinevalt varasemast peavad mittetulundusühingud tänavu juba teist aastat oma majandusaasta aruanded esitama mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrile – enne seda esitasid nemad aruanded maksu- ja tolliametile.

Aruanne tuleb esitada registrile elektrooniliselt e-äriregistri ettevõtjaportaalis ning esitatud aruanne peab vastama kehtestatud vorminõuetele. Äriregistri ettevõtjaportaali saab siseneda ID-kaardiga, mobiil-ID-ga või internetipanga kaudu. Need, kes ei soovi ise aruannet ettevõtjaportaali sisestada, saavad selleks volitada oma raamatupidaja. Samuti saab portaali kaudu anda juurdepääsuõiguse audiitorile, kes saab vormistada raamatupidamise aastaaruande kohta vandeaudiitori aruande otse portaalis.

Ettevõtjaportaali e-aruandluskeskkond, mille kaudu saavad ettevõtjad majandusaasta aruannet elektrooniliselt esitada, valiti sel aastal ülemaailmsel e-lahenduste konkursil World Summit Award 2011 enam kui 460 projekti seast oma kategooria parimaks lahenduseks.

E-äriregistri ettevõtjaportaal asub aadressil: https://ettevotjaportaal.rik.ee
Ettevõtete majandusaasta aruandeid saate otsida ja vaadata aadressil: https://ariregister.rik.ee

 

Lugupidamisega
Valdek Laur

Justiitsministeerium
Avalike suhete talitus
Tel. 620 8238
GSM 534 26784
Valdek.laur@just.ee