Sa oled siin

Justiitsminister: Euroopa mälestab esimest korda üheskoos totalitaarre¾iimide ohvreid

Justiitsminister Kristen Michal viibib täna ja homme Poolas Varssavis toimuval konverentsil, millega tähistatakse esmakordselt üle-Euroopaliselt totalitaarsete re¾iimide ohvrite mälestuspäeva ja kirjutatakse alla mälestuspäeva tähistavale deklaratsioonile.

Justiitsminister Kristen Michali sõnul on tegu tähelepanuväärse sündmusega, sest kunagi varem ei ole totalitaarre¾iimide kuritegude ohvreid sel moel üle Euroopa mälestatud ja see annab üsna ühese ning pikalt oodatud hinnangu kommunistliku re¾iimi tegudele.

„Sellised kuriteod ei tohi tulevikus korduda ning selleks tuleb neid mäletada, nendest rääkida ja mälestada nende ohvreid. Vabaduse vähehaaval kinnikeeramine on pea alati populismist kantud protsess ning lõpeb ta igal juhul vabaduse täieliku kaotusega. On väga oluline, et kõik inimesed, eriti meie noored, seda kunagi ei unustaks. Mõned päevad peale Eesti taasiseseisvumispäeva pidustusi on see meenutus omal kohal, kui tahame olla vabad ka tulevikus,“ rõhutas Michal.

Minister meenutas, et tänane päev on ajalukku läinud Molotovi-Ribbentropi pakti ja selle lisaprotokolli sõlmimise päevana. Selle kuritegeliku kokkuleppega otsustasid kaks totalitaarset re¾iimi kolmandate riikide ja rahvaste selja taga nende saatuse, mille tagajärjeks olid miljonid totalitaarre¾iimide kuriteod. 

„Tänaste justiitsministrite roll saab olla sama, mis oli pisut enam kui 20 aastat tagasi: selle kuritegeliku kokkuleppe meelespidamine ja sellest teadlikkuse hoidmine, et midagi säärast enam ei toimuks. Kuigi juriidiliselt oli see algusest peale tühine, oli vaja avalikustada nii kokkulepete olemasolu kui nende tühisus ja kuritegelik iseloom,“ sõnas Michal.

Konverentsil osalevad muu hulgas Euroopa Komisjoni asepresident Viviane Reding, Euroopa Parlamendi president Jerzy Buzek, Poola, Läti, Leedu ja Ungari justiitsministrid ning Euroopa Liidu riikide kõrgetasemelised esindajad ja rahvuslike mälu instituutide juhid. Ürituse raames asetatakse pärjad totalitaarre¾iimide kuritegude ohvrite mälestusmärkidele.

Euroopa Komisjon tegi oma 2010. aasta aruandes ettepaneku muuta 23. august üleeuroopaliseks totalitaarsete re¾iimide kuritegude ohvrite mälestuspäevaks, mida toetas ka Euroopa Liidu nõukogu. Poola Euroopa Liidu eesistujana ongi kutsunud kokku liikmesriikide justiitsministrid ja mälu instituutide juhid, et seda päeva ühiselt tähistada.

Lugupidamisega

Priit Talv
Pressiesindaja
Justiitsministeerium
Tel: 620 8118
GSM: 5305 6590