Sa oled siin

Lang: kust läheb piir, kus ametisse nimetatud kohtunikud saavad muuta valitud rahvaesindajate otsuseid?

Täna kohtunike täiskogul peetud kõnes käsitles justiitsminister Rein Lang lähemalt õigustatud ootuse ja võrdse kohtlemise temaatikat ning kohtunikkonna rolli nende terminite sisustamisel.

Langi sõnul on viimasel ajal tihti kuulutatud, et Eesti riik on õigusriigist kaugenenud ning muutunud ettearvamatuks ning isikute põhiõigusi eiravaks. "Samas taandub see arutelu küsimusele, kas ilma eriolukorda või erakorralist seisukorda välja kuulutamata on Eesti seadusandjal ja täitevvõimul üldse võimalik kiiresti loobuda varem otsustatud rahvatulu ümberjagamisest, subsiidiumitest ja dotatsioonidest äriühingutele või toetustest eraisikutele ning kõike seda seetõttu, et raha kõigi riigi kohustuste täitmiseks lihtsalt ei ole," ütles minister.

Tema sõnul taheti eelmisel aastal vastust sellele küsimusele saada ka kohtuvõimult. "Kuid see püstitab minu jaoks olulise küsimuse: kust läheb piir, kus ametisse nimetatud kohtunikud saavad ametisse valitud rahvaesindajate otsuseid tühistada või neile ettekirjutusi teha? Loomulikult tuleb tühistada põhiseadusega vastuolus olevad otsused – aga mis on põhiseadusega vastuolus?"

Langi sõnul on õigustatud ootus ja võrdne kohtlemine sõnapaarid, mida juristid ja poliitikud on oma avalikes esinemistes kasutanud viimasel ajal rohkem kui eelmise kümne aasta jooksul kokku. Nendega on põhjendatud küll rahvatulu ümberjagamist ja selle lõpetamist.

"Nendele sõnapaaridele sisu andmine aga alles käib," rõhutas Lang oma kõnes. "Ja kahtlemata on selles oma suur roll kohtunikkonnal."

Kohtunikele peetud kõnes rääkis justiitsminister ka korruptsioonist kohtu sees. "Avalikkuses on avaldatud heameelt selle üle, et kapo on suutnud korrumpeerunud kohtuniku kinni võtta. Mina ei näe selles midagi head, kui politsei peab sekkuma eluks ajaks ametisse nimetatud sõltumatu õigusemõistja tegevusse nii, et toimetab ta trellida taha," sõnas Lang.

Ministri sõnul ei saa kaitsepolitsei ja tema käsutuses olev moodne tehnoloogia olla kohtu aususe garandiks demokraatlikus riigis, vaid selleks peab olema mehhanism kohtusüsteemis, mis minimeeriks kontrolli ja aruandluse kaudu korruptsiooniriski süsteemisiseselt. "Kohtuotsuse kontrollitavusega on meil asjad korras, aga kas ka kohtute otsustamatusega," nentis Lang.

Justiitsministri kõne saate lugeda siin.

Lugupidamisega
Diana Kõmmus

Justiitsministeerium
Avalike suhete talitus
Tel. 620 8118
GSM 533 15431
diana.kommus@just.ee