Sa oled siin

Lang: riigikogu ei avanud arhiive ajakirjanikele

Justiitsminister Rein Lang avaldas kahetsust, et arhiiviseaduse ja avaliku teabe seaduse muudatused täna riigikogus läbi kukutati.


„Eelnõu peamiseks eesmärgiks oli arhiivide avamine ajakirjanikele – see on probleem, millest meedia on tükk aega rääkinud ning mille lahendamisega me oleme peaaegu kolm aastat tegelenud,“ ütles Lang.

„Kahju, et ka ajakirjanikud ise selle eelnõu vastu lobi tegid, selle tulemus on lihtsalt see, et arhiivid jäävad neile endiselt suletuks,“ nentis minister.

Mis puudutab avaliku teabe seaduse muudatusi, siis ei ole Langi hinnangul eelnõu läbikukkumine riikliku julgeolekuga tegelevatele ametkondadele probleemiks.

„Teave, millele eelnõuga oleks kehtestatud n-ö pehmed juurdepääsupiirangud, muudetakse nüüd lihtsalt riigisaladuseks. Teisisõnu salastatakse see maksimaalselt 10 aasta asemel maksimaalselt 50 aastaks,“ selgitas Lang.

„Eks see läheb muidugi ka riigile kallimaks maksma, aga kindlasti ei saa riik lubada seda, et avalikuks saab teave, mis võiks seada ohtu riigi julgeoleku või selle julgeolekuga tegelevate riigiametnike elu ja tervise.“

Lõpetuseks tähendas Lang, et tänase hääletusega andis riigikogu valitsusele ka selge juhise mitte muuta kehtivat avaliku teabe seadust.

„Justiitsministeeriumile sobib see igati, kuna oleme alati olnud vastu kõikvõimalike erandite ja tagauste tegemisele sellesse seadusesse, millega meid on kogu aeg pommitatud,“ rõhutas minister. „Avaliku teabe seadus on hea seadus ja loodetavasti on selle muutmine edaspidi päevakorrast maas.“

 

Lugupidamisega

Diana Kõmmus

Justiitsministeerium
Avalike suhete talitus
Tel. 620 8118
GSM 533 15431
diana.kommus@just.ee