Sa oled siin

Õigusteadlaste päevadel arutatakse tehisintellekti vastutuse üle

4.10.2018 Õigusteadlaste päevadel arutavad tunnustatud õiguseksperdid justiitsministeeriumi õiguspoliitika asekantsler Kai Härmandi eestvedamisel selle üle, kas jagamismajandus ja tehnoloogiamuudatused muudavad arusaama õiguslikust vastutusest.

Härmandi sõnul on vastutuse küsimus otseselt seotud otsustamise küsimusega. „Õiguslikus mõttes vastutab see, kes teeb otsuse, olgu tegemist siis tsiviil- või karistusõigusliku vastutusega. Meie jaoks on arusaadav, et autojuht vastutab tema poolt liiklusõnnetuses tekitatud varakahju eest ja teda võib ka karistada, muuhulgas vangi panna, kui ta on tahtlikult liiklusreegleid rikkunud. Kui aga otsuse teeb robot, kas siis ka robot vastutab – paneme roboti vangi või demonteerime selle? Või mõistab kohus temalt välja kahjuhüvitise ning kohtutäitur saab roboti kahjuhüvitise katteks maha müüa? Õnneks on tegelik elu palju vähem ulmelisem,“ ütles Kai Härmand.

„Kuidas mõjutab tarbija olukorda ja õiguskaitse ulatust see, et nutiasja toimimiseks vajaliku digitaalse teenuse pakkuja ei ole mitte asja müüja, vaid selle tootja? Teisisõnu, kas nutikella müünud Tallinna elektroonikapood vastutab selle eest, et USA ettevõtte poolt valmistatud toote kasutamiseks vajalik äpp toimiks ka Eestis? Kas liiklusavariis, kus üheks pooleks on isejuhtiv sõiduk, on vastutajaks tootjafirma või auto operaator? Milline mõju on tehisintellekti arengul karistusõiguslikule vastutusele? Kas robotite kasutamine näiteks silma laseroperatsiooni tegemisel välistab tema karistusõigusliku vastutuse üldse? Kas on vaja kehtestada täiesti uut õiguslikku regulatsiooni selliste olukordade jaoks või piisab praegusele õigusele värske pilguga vaatamisest?“ toob Härmand esile mitmeid aktuaalseid küsimusi, millele täna toimuv diskussioon vastuseid püüab leida.

Arutelus „Kes on süüdi? Kas jagamismajandus ja tehnoloogiamuudatused muudavad meie arusaama õiguslikust  vastutusest?“ diskuteerivad tunnustatud oma ala asjatundjad – õigusteaduskonna professorid dr Karin Sein ja dr Janno Lahe ning Tartu maakohtu kohtunik dr Erkki Hirsnik.

35. Eesti õigusteadlaste päevad toimuvad 3.-5. oktoobril Tartus. Täpsema programmi leiab siit