Sa oled siin

Põhja- ja Baltimaade kõrged ametnikud lahkasid õigusvaldkonna digitaliseerimise väljakutseid

klaviatuur ja haamer

24.05.2019 Täna toimunud Põhjamaade ja Baltiriikide koostöökohtumisel NB8 arutati, kuidas saab õigusvaldkonda, eeskätt kohtumenetlust, tõhusamalt digitaliseerida.

Justiitsministeeriumi kantsler Tõnis Saare sõnul on selge, et tehnoloogia areng muudab lähitulevikus märkimisväärselt senist kriminaal- ja kohtumenetlust, sest õigusvaldkond peab tervikuna muutuma võimekamaks. „Digitaalne menetlus ei tähenda juba ammu pelgalt paberite talletamist elektroonselt, see tähendab andmebaaside võimet mõne sekundiga läbi töötada miljoneid infokilde, et saada menetluse jaoks vajalikku teavet,“ ütles Saar.

„Meie üheks lähituleviku prioriteediks on muuta kogu õiguskaar digitaalseks, selleks kohtusime täna ka oma Põhja- ja Baltiriikide kolleegidega, et vaadata, mida meil teineteiselt selles osas õppida oleks ning kuidas saaksime koostööd tõhusamaks muuta,“ toonitas kantsler.

NB8 kohtumisel arutatigi, kuidas lahendada peamiseid väljakutseid õigusvaldkonna digitaliseerimisel, kuidas jagada elektroonilisi andmeid riikide vahel ning kuidas parandada riikidevahelist koostööd.

„Leppisime kokku, et selle teema arendamiseks hakkavad kohtuma spetsialistide töögrupid, sest ühiseid muresid on Põhja- ja Baltimaades palju. Näiteks kuidas kasutada elektroonset tõendusmaterjali ja kuidas seda kohtus esitleda, samuti kuidas muuta kohust inimesele tehnoloogia arenedes kättesaadavamaks ning mismoodi muuta õigussüsteemi läbipaistvamaks,“ märkis Tõnis Saar.

NB8 on Põhjamaade ja Balti riikide koostöö piirkondlik formaat, mis on aastast 1992 toonud ühe laua taha kokku Soome, Rootsi, Norra, Islandi, Taani, Eesti, Läti ja Leedu, et mitteametlikus õhkkonnas arutada nii regionaalselt kui rahvusvaheliselt olulistel teemadel.