Reinsalu: maailmas oleks vaja salakaubandust soosivate riikide nimekirja

27.09.2017 | 18:56

27.09.2017. Salakaubandusele annab hoogu korruptsioon, riikide suutmatus probleemiga tegeleda, ebaõiglane ühiskonnakorraldus mitmetes riikides ja ebapiisav ühiskondlik hukkamõist, ütles justiitsminister Urmas Reinsalu täna Londonis Financial Timesi korraldatud rahvusvahelise salakaubanduse probleemile pühendatud konverentsi avades.
    • Jaga

27.09.2017. Salakaubandusele annab hoogu korruptsioon, riikide suutmatus probleemiga tegeleda, ebaõiglane ühiskonnakorraldus mitmetes riikides ja ebapiisav ühiskondlik hukkamõist, ütles justiitsminister Urmas Reinsalu täna Londonis Financial Timesi korraldatud rahvusvahelise salakaubanduse probleemile pühendatud konverentsi avades.

Justiitsminister pakkus konverentsil välja, et keelatud kaubandusena võiks käsitleda ka korruptsiooni. „Kauplemist mõjuvõimuga võib pidada omamoodi illegaalseks kaubanduseks ja sageli kasutavad kurjategijad seda komplektis teiste keelatud kaubanduse liikidega.“

Reinsalu sõnul on maailmas riike, mis on salakaubanduse turvasadamaks. Nende riikide kohta tuleks koostada sarnane nimistu nagu terrorit soosivate riikide kohta. Salakaubanduse ulatus on maailmas ligi protsent inimkonna kogutulust ja see on vahetult seotud terrori rahastamisega, rõhutas Reinsalu.

Reinsalu märkis, et illegaalne kaubandus ohustab inimeste elu ja tervist ning hävitab meie looduskeskkonda ja kultuuripärandit, tekitades mõõtmatut kahju ka tulevastele põlvkondadele. „Usun, et see on piisav põhjus, et probleemiga veel tõsisemalt võidelda.“

Keelatud kaubandus on keeruline ja mitmekesine probleemvaldkond, hõlmates nii narkootikume, relvi, inimkaubandust, smugeldamist, ebaseaduslikku jäätmetega kauplemist, kultuuripärandi ja haruldaste loomadega kauplemist, võltsitud ja varastatud kaupu. Sageli pannakse neid kuritegusid toime organiseeritud kuritegevuse raames ja sellest saadavat tulu kasutatakse muu hulgas ka terrorismi rahastamiseks, nentis Reinsalu.

Konverentsil "Combating Illicit Trade – Progress, Challenges and Collaborative Solutions" arutavad EL, OECD, WTO, Maailmapanga ja paljude muude organisatsioonide esindajad võimalusi, kuidas võidelda rahvusvahelise salakaubanduse eri vormidega.

Reinsalu kohtus Londonis ka Ühendkuningriigi justiitsministri David Liddingtoniga, kellega arutati Eesti eesistumise ajal ees seisvad õiguslikke algatusi piiriülese kuritegevuse ja terrori tõkestamisel.

Lisainfo konverentsi ja esinejate kohta

Justiitsministeeriumi avalike suhete talitus