Sa oled siin

Uuest aastast muutub majandusaasta aruannete esitamise kord

Uuest aastast hakkab kehtima uus majandusaasta aruannete esitamise kord, mille kohaselt esitatakse aruandeid edaspidi läbi äriregistri ettevõtjaportaali.

Lisaks ettevõtetele puudutavad need muudatused ka kõiki mittetulundusühinguid ja sihtasutusi, kes hakkavad samuti majandusaasta aruandeid elektrooniliselt esitama.

Täna justiitsministeeriumis toimunud uue süsteemi ja selle rakendumise tutvustamisel ütles  ministeeriumi asekantsler Marko Aavik, et muudatuste tulemusel muutub andmete esitamine lihtsamaks.

„Selleks loob riik majandusaasta aruande koostamise portaali, kus ettevõtjad saavad täita etteantud vorme ning ei pea enam nuputama, mis ridu ja kuidas majandusaasta aruannetesse kirjutada,“ ütles Aavik.

„Selle tulemusena peaks just väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele ning mittetulundusühingutele muutuma majandusaasta aruande koostamine tänasega võrreldes lihtsamaks ning kvaliteetsemaks.“

Uut aruannete esitamise korda tervitas ka Eesti kaubandus-tööstuskoja peadirektor Siim Raie.

"Eraisikutena oleme harjunud korra aastas täitma elektroonilist tuludeklaratsiooni. Sarnaseks muutub nüüd olukord ka äriühingutele ja mittetulundusorganisatsioonidele,“ märkis Raie. „Riigi teavitamine oma ettevõtte tegevusest ning tulemustest saab olema ühtse korra kohaselt, dubleerimist vältides ning turvaline."

Aaviku sõnul näeb uue süsteemi rakendamine ette kahesugust üleminekuaega. „Esiteks on kõigil võimalik kuue kuu jooksul uue süsteemiga  tutvuda, sest aruanded tuleb esitada alles poolaasta lõpuks. Lisaks on esimesel aastal võimalik aruannet esitada ka paberil notari kaudu.“ 

Tema sõnul tegutsetakse samas aktiivselt selle nimel, et majandusaasta aruande esitajad muudatustega kursis oleksid. „Lisaks ettevõtjate teavitamisele käivad RIKi spetsialistid raamatupidajatele mõeldud seminaridel ja koolitustel, koostöös kaubandus-tööstuskoja ning rahandusministeeriumiga hakatakse korraldama ka tasuta koolitusi,“ selgitas asekantsler.

RIKis avatakse koolitusklass neile, kes soovivad abi aruande esitamisel, samuti pakutakse kasutajatuge nii RIKi infotelefonil kui ka e-posti vahendusel. Välja töötatakse ka põhjalikud kasutusjuhendid eesti, vene ja inglise keeles. Käesoleval aastal on plaanis korraldada kolm tasuta koolitust, uuel aastal aga kuni aprillini juba 50-60 koolitust.

Järgmised tasuta koolitused toimuvad:
Koolitustel osalemiseks on vajalik registreerumine telefonil 604 0060 või aadressil
http://www.bcs.ee/~koolitus/kaubanduskoda/registreerumine.php

Lisainfot aruandluse lihtsustamise projekti kohta leiate siit: http://ajaveeb.just.ee/e-aruandlus/ ja http://xbrl.eesti.ee

Lugupidamisega
Valdek Laur

Justiitsministeerium
Avalike suhete talitus
Tel. 620 8238
GSM 534 26784
valdek.laur@just.ee