Sa oled siin

Uus kinnistuportaal käivitus edukalt

Mai lõpus avatud kinnistuportaal on käivitunud edukalt, mida tõestavad ka positiivsed hinnangud kasutajate poolt, kes esimeste töönädalate jooksul on keskkonna vahendusel esitanud juba sadu kinnistamisavaldusi.

Justiitsminister Kristen Michali sõnul on Registrite ja Infosüsteemide Keskuse poolt loodud kinnistuportaal mugavaks ja kiireks tööriistaks kinnistamisavalduste koostamisel ja esitamisel või lihtsalt esitatud avalduste menetlusinfo jälgimisel reaalajas.

„Peamisteks kinnistamisavalduste esitajateks on olnud kodanikud, kohtutäiturid või riigiasutused, kes on tänaseks kinnistuportaali kaudu esitatud 667 kinnistamisavaldust, millest 442 alusel on juba tehtud kinnistusraamatusse kandeid. Lisaks oleme saanud ka mitmeid konstruktiivseid ettepanekuid keskkonna edasiarenduseks, mida plaanime kindlasti kasutada.“ sõnas minister

Kinnistuportaal on mõeldud kasutamiseks kõigile, kellel on vaja esitada ainult kinnistamisavaldus, ilma notariaalselt tõestatud vormis asjaõiguslepingut lisamata. Juhul, kui kinnistusraamatu kande tegemise eelduseks on notariaalselt tõestatud vormis asjaõigusleping, tuleb pöörduda notari poole, kes koostab kinnistamisavalduse ja edastab selle kinnistusosakonnale.

Samas jääb inimestele alles võimalus esitada kinnistamisavaldus notari vahendusel ka kõigil teistel juhtudel.

Juhul kui isik soovib näiteks talle kuuluvat kinnistut jagada või kustutada kinnistut koormava hüpoteegi, saab ta vastava avalduse koostada ja esitada kinnistuportaali kaudu.

Oluline on meeles pidada, et seaduses sätestatud juhtudel tuleb kinnistamisavaldusele lisada puudutatud isiku nõusolek taotletava kande tegemiseks. Näiteks peab kinnistamisavaldusele, millega taotletakse hüpoteegi kustutamist, lisama vastavasisulise hüpoteegipidaja nõusoleku. Millised dokumendid kinnistamisavaldusele tuleb lisada, sõltub alati taotletava kande sisust.

Uus kinnistuportaal asub aadressil https://kinnistuportaal.rik.ee ning aadressilt www.rik.ee/kinnistuportaal  saab keskkonna kohta lisainfot.

Projekt on rahastatud Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondist.

 

Lugupidamisega

Priit Talv
Pressiesindaja
Justiitsministeerium
Tel: 620 8118
GSM: 5305 6590