Just Film 2021

Just Film on Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) noorte- ja lastefilmide alafestival, mis koosneb võistlusprogrammist ja eriprogrammidest. Just Film toimub nagu PÖFFi põhiprogrammgi novembris – 12. – 28. novembrini. Näidatakse filme, mida ka kõige suurem filmisõber iga päev naljalt näha ei saa. Mõni ajab nutma, mõni naerma, mõni muudab elu. Midagi leiab igas vanuses kinokülaline. Festivalil linastub igal aastal umbes 50 filmi ning Just Filmist on saanud üks Eesti üks suurimaid laste- ja noorteüritusi: seda külastab igal aastal ligi 18 000 filmihuvilist.

Just Filmi lapse õiguste programm koosneb laste ja noorte elu käsitlevatest filmidest. Kõigi filmide peategelased on lapsed ja noored, kes enda sisemaailma alles avastavad. Keeruliste valikute tegemisel on neile toeks vanemad, kuid mõnikord tuleb neil olulisi otsuseid vastu võtta ka üksinda. Loomulikult rõõmustavad nad oma suurte ja väikeste kordaminekute üle ning tunnevad kurbust ebaõnnestumise korral.

Lapse õiguste filmiprogrammi on aidanud kokku panna Õiguskantsleri Kantselei, Justiitsministeerium, Sotsiaalkindlustusamet ning Lastekaitse Liit. Lapse õiguste eriprogramm linastub Just Filmi kavas 11. korda.

JUST FILMI lapse õiguste programmi võrgukodu

Lapse õiguste programm

Lapse õiguste programm soovib juhtida tähelepanu teemadele, mis lastele ja noortele korda lähevad ning meid kõiki puudutavad. Sellepärast Just Filmile saavad tulla kõik, olenemata sellest, kus Eestimaa osas nad ka ei asu. Just Filmi meeskond pakub koolidele võimalust tulla festivalile ekskursiooni raames. Just Filmi meeskond võtab enda peale nii transpordi broneerimise kui ka filmisoovituste jagamise. Võta ühendust meie meeskonnaga. Sind aitab Heleen Sutt ([email protected], 5205592).

Seekordsel festivalil filmiseansside järgselt kinosaalis arutelusid ei toimu, kuid andes enda soovist märku, on võimalik, et valdkonna eksperdid tulevad kooli filmi teemadel arutlema. Aruteludes käsitletakse filmis tõstetud teemasid ja pakutakse võrdlusi Eesti oludega. Filmide üle arutledes saame koos mõelda, kuidas aidata lapsel elus valikuid teha, kuidas ja millal pakkuda abi ning millal on kõige parem lapse valikut austada ja teda kuulata, mitte tema eest otsustada. Kui tihti me täiskasvanutena toetame ja tunnustame valikuid, mis on tehtud lapseeas? Kas huvikool ja trenn on ikka lapse enda valik ja kirg või vanema täitmata lapsepõlveunistus? Kuidas jõuda selleni, et me õigel ajal lapse muresid märkaksime ja abi pakuksime?

Lapse õiguste programmil on juba kolmandat aastat saadikud, kes aitavad programmi tutvustada, vaatavad filme ja osalevad mõnel filmijärgsel arutelul. Sel aastal on neid saadikuid kolm: Piret LaosIndrek Vaheoja ja Oliver Hollo.

Kaader filmist "Metsikud juured": peategelane tütrega

Filme saab vaadata Apollo Kino Solarises ja Coca-Cola Plaza kinosaalides. Programm avatakse 17. novembril filmiga „Metsikud juured“. „Metsikud juured“ on film keerulistest peresuhetest, kus vanglast vabanenud üksikisa Tibi püüab oma tütre Nikiga uuesti sidet luua. Niki vanaema ei taha aga asjast midagi kuulda ning keelab tüdrukul isaga kohtuda. „Metsikud juured“ on suurepärane näide sellest, kuidas väiksesse filmimaailma on pakitud suur lugu. Läbi tragikoomiliste, ahastamapanevate ja dramaatiliste vahejuhtumite õpivad isa ja tütar omavahel läbi saama. Lisandub mõlema isiklik võitlus: üks püüab vabaneda kuritegelikust minevikust, teine peab end koolis kehtestama.

Kuigi lugu on iseendast tuttav, puudub filmis igasugune läila tundelisus ja seda suuresti tänu vähekogenud näitlejate kasutamisele. Tibit kehastav Gusztav Dietz oli varem professionaalne vabavõitleja ning näeb raseeritud pea, musklite ja tätoveeringutega vägagi veenev välja. Zorka Horvath mängib kartmatut tüdrukut, kes ei pelga isale ka ööklubi tagaruumidesse järgneda. Mõni film lihtsalt jääb meelde. Kindlasti üks selleaastase Justi pärle, mis saab plusspunktid ka ülihea soundtrack’i eest.

Filmi analüüsimiseks ning arutelu jätkamiseks on lapse õiguste programmi koostajad loonud töölehe, mille saab alla tõmmata siit.

Osa filmidel on venekeelsed subitiitrid või on filmid vene keeles. Programmi leiab Just Filmi kodulehelt. Samal veebilehel on välja toodud ka iga filmi soovituslik vanusepiirang, mis aitab eakohast filmi valida.

Viimati uuendatud 20.10.2021