Sõnajulguse missioonipreemia kandidaate saavad esitada kõik üksikisikud ja organisatsioonid, sh vabaühendused, riigi või kohaliku omavalitsuse asutused ja ettevõtted.
Kandidaadi esitamiseks tuleb saata kirjalik vabas vormis ettepanek Justiitsministeerium e-posti aadressile [email protected] justiitsministri seatud tähtajaks. Ühe isiku või organisatsiooni poolt esitatavate kandidaatide arv ei ole piiratud.
Kandideerimise ettepanek peab sisaldama:
- kandidaadi ees- ja perekonnanime;
- põhjendust, millised on olnud kandidaadi teened;
- kandidaadi kontaktandmed;
- kandidaadi esitanud isiku või isikute kontaktandmeid.
Auhind koosneb rahalisest preemiast ja klaastaiesest.
Sõnajulguse missioonipreemia statuut
Missioonipreemia saajad
Hando Runnel
Hando Runnel on Eesti kirjanduse suurkuju, kes on silma paistnud julgusega edendada Eesti rahvuslikku eneseteadvust.
Runneli sotsiaalselt tundlik looming on olnud rahvale lähedal, inspiratsiooniks paljudele inimestele igas vanuses ning andnud jõudu keerulistel aegadel, kui Eesti riik oli okupeeritud. Jõudu uskuda ka okupatsiooniajal sellesse, et meie iseseisvus on võimalik taastada ning eestluse mõtte kandmisel läbi aastakümnete. Tema 1982. aastal ilmunud luulekogu „Punaste õhtute purpur“ andis inimestele eneseusku ja lootust süngel ajal, kui sõna ei olnud vaba ja inimesed ei julgenud iseseisvusest unistada. Hando Runnel aitas 1988. aastal taastada okupatsiooni ajal keelatud olnud ajakirja Akadeemia, mille kaasautor Arnold Susi enne okupatsiooni Eesti vabariigis oli. Runneli loodud on ka rahvuslik suursari „Eesti mõttelugu“.
Imbi Paju
Imbi Paju on kirjanik ja filmirežissöör, kes on kasutanud sõna jõudu Eesti riikliku iseseisvuse ja ajaloolise tõe eest seismisel.
Missioonipreemia sai Imbi Paju julguse eest armastada Eestit, Eesti vabadust ja tõde ning pühendmuse eest võtta see oma kirjandusliku tegevuse missiooniks.
Arnold Susi (1896–1968) oli Vabadussõja vabatahtlik, Eesti riigi ülesehitaja, õigusteadlane, ühiskonnategelane, Otto Tiefi valitsuse haridusminister, poliitvang ja memuarist.
Heli Susi on Arnold Susi tütar, tõlkija, toimetaja, õpetaja, isa mälestuste jäädvustaja. Kogu maailma sõnavabaduse ja sõnajulguse eest seisev literaatide PEN-klubi valis Heli Susi 2018. aastal oma auliikmeks.