Arvamusfestival 2019: arutelud vilepuhujatest tehisintellektini

07.06.2019 | 09:31

  • Jaga

7.06.2019 Tänavu augustis seitsmendat korda toimuval arvamusfestivalil kutsume õiguse huvilisi kuulama mitmeid arutelusid, eeskätt reedel, 9. augustil Õigusruumi ja Tehnoloogia aladel. Seekord on festivali läbivaks teemaks "tulevik".

ÕIGUSRUUMI ALA

 • 12.00-13.30 arutelu teemal „Lahkuminek - mis saab lastest?“. Arutame selle üle, kuidas võiks olla korraldatud laste üleskasvatamine pärast vanemate lahkuminekut. Millal ja kuidas riik peaks sekkuma? Mismoodi riik saaks aidata vanemaid ja nende lapsi?

  Arutelu juhib Tori abivallavanem Priit Ruut, kaasa räägivad pere- ja paariterapeut Monika Koppel, justiitsministeeriumi eraõiguse talituse nõunik Andra Olm ja Elo Madissoon MTÜst Lapsele Vanemad
 • 14.00-15.30 arutelu teemal „Vilepuhuja: varajane häirekell või igipõline pealekaebaja?“. Kui näeme, et prügikast tänaval põleb, oleme kiired sellest õigele asutusele teada andma. Kui aga näeme, et töökaaslane raha välja petab, oleme vait ja ootame, et politsei pätid kinni püüaks. Miks see nii on? Miks tõmbame piiri selle vahele, millest teisi hoiatame? Kust tulevad ühiskondlikud hoiakud teavitajate suhtes ja kuidas mõjutavad need meie enda käitumist? Kas neid arvamusi tuleks muuta ning kui jah, siis kuidas?

  Arutelu juhib ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk, kaasa räägivad MTÜ Korruptsioonivaba Eesti liikmed Aive Pevkur, Steven Hristo-Evestus, Agu Laius, Asso Prii ja Elsa Leiten.
 • 16.00-17.30 arutelu teemal „Mis saaks kui muudaks… seaduse kehtetuks?“ Mis juhtuks, kui liiklusseadust ei oleks – valitseks liikluses kaos või toimuks isereguleerimine kaine mõistuse alusel? Või kui ei oleks gümnaasiumiseadust, kas siis ei käiks lapsed enam koolis ja koolides valitseks anarhia? Ehk õnnestuks seaduseid mõne muu kokkuleppega asendada? Kui inimesed suudavad reisida teise riiki olles sealsete seadustega (millega nad tõenäoliselt tutvutud ei ole) kooskõlas, siis mis rolli seadused üldse täidavad? Ja üleüldse – kui palju inimesed seadustest tegelikkuses aru saavad?

  Arutelu juhib justiitsministeeriumi õiguspoliitika asekantsler Kai Härmand, kaasa räägivad advokaadibüroo NOVE partner ja vandeadvokaat ning Tartu ülikooli õppejõud Urmas Volens, Soraineni partner ja vandeadvokaat ning Tartu ülikooli dotsent Carri Ginter, õiguskantsleri kantselei ettevõtluskeskkonna osakonna juhataja Evelin Lopman ning Noored Kooli programmi vilistlane, Sillaotsa kooli ühiskonnaõpetuse õpetaja ja Tartu ülikooli eetikakeskuse väärtuskasvatuse kooli projektijuht Mari-Liis Nummert.
 • 18.00-19.30 arutelu teemal "Sotsiaalne krediit internetis. Kellel on võim - Euroopal? Tehnoloogiahiidudel?" Hiinas on kasutusel sotsiaalse krediidi süsteem. Näotuvastus teab, kus käid, mida teed, saad kodaniku punkte. Kas meil on see Euroopas olemas hiidude näol, kes koguvad inimeste andmeid? Kes on vastutav isikuvabaduste eest? Riik? Tehnoloogiahiiud? Andmete müügiga on vahele jäänud nii mitugi hiidu. Youtube on vastamas Euroopa andmekaitse direktiivile ähvardades ligipääsu Euroopas sulgeda. Kui me räägime juba ka nende platvormide konktekstis iseõppivast tehnoloogiast, siis, kas peaks kehtima eetikakoodeks? Kellel on siin võim? Euroopal? Tehnoloogiahiidudel?

  Arutelu juhib advokaadibüroo Triniti andme- ja IT-õiguse advokaat Maarja Pild. Lisaks IT-visionäärile Linnar Viik on ülejäänud arutlejad veel selgumas.

TEHNOLOOGIA ALA

 • 12.00-13.30 arutelu teemal „Kas pakirobotit võib jalaga lüüa?“ Tehisintellekt on juba praegu elu osa, isegi kui me seda tihti ei märka. Riik panustab tehisintellekti strateegia loomisesse, et vaadata üle õigusruumi arengud tehisintellekti kasutamiseks. Selle kõrval on aga palju teisi küsimusi, mis vajavad lähitulevikus lahendamist. Näiteks, kas tehisintellekt tohib ise otsuseid vastu võtta? Mida hakkavad tegema inimesed, kui lihttööd automatiseeritud saavad? Kes vastutab tehisintellekti otsuste ehk algoritmide eest? Kuidas tagada tehisintellekti kuritarvitamist ning milline on eetiline ja õiguslik raamistik selleks?

  Arutelu juhib Tartu ülikooli praktilise filosoofia teadur Mats Volberg, kaasa räägivad justiitsministeeriumi õiguspoliitika asekantsler Kai Härmand, Milrem Roboticsi teadus- ja arendusdirektor Mart Noorma, Margit Sutrop TÜ eetikakeskusest ning tehisintellekti psühholoog Madis Vasser.
 • 14.00-15.30 arutelu teemal „Minu andmed riigi käes: innovatsioon vs õigus?“ On palju andmeid, mille jagamine andmete omaniku nõusolekul võib võimaldada innovaatiliste teenuste loomist ja elavdada majandust. Kuidas me aga tagame, et andmeid kasutatakse ainult õigel eesmärgil? Millistel juhtudel võib riik ilma nõusolekut küsimata pakkuda inimestele teenust, kus nende andmed mängus on? Kas inimene saab riiki usaldada või eeldatakse üldjoontes, et riik inimeste andmeid kuritarvitab?

  Arutelu juhib Ott Velsberg majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist, kaasa räägivad justiitsministeeriumi õiguspoliitika asekantsler Kai Härmand, andmekaitse inspektsiooni õigusdirektor Raavo Palu, Marko Vaik DataMe-st ja Ain Aaviksoo Guardtime’st.

Kogu festivaliprogrammi leiab siit

Justiitsministeeriumi avalike suhete talitus