Justiitsministeerium avab taas arutelu korteriomandi- ja korteriühistuseaduse üle

12.05.2021 | 13:23

    • Jaga

12.05.21. Saatsime huvirühmadele arvamuse avaldamiseks eelnõu väljatöötamiskavatsuse (VTK), millega soovitakse lahendada kehtiva korteriomandi- ja korteriühistuseaduse rakendamisel seni üles kerkinud probleemid.

Justiitsminister Maris Lauri sõnul kaasnesid 2014. aastal Riigikogu poolt vastu võetud ja 2018. aastal jõustunud   korteriomandi- ja korteriühistuseadusega olulised sisulised ja tehnilised muudatused  ja nüüdseks on selgunud asjaolud, mis vajavad kohendamist.

Selleks asus justiitsministeerium juba 2019. aastal koguma huvirühmade tagasisidet, mida saadi rohkesti. Inimesi, keda seaduse rakendamine puudutab, on väga palju, nimelt on tänavu maikuu seisuga korteriühistute registrisse kantud 23 828 ühistut.

„Tänaseks on laekunud tagasisidet arvestades valminud eelnõu väljatöötamise kavatsus, kus on käsitletud nii ministeeriumi poolt avalikul arutelul püstitatud teemasid kui ka huvigruppide poolt välja toodud probleemkohti. Oleme omaltpoolt pakkunud lahendused ja ootame nüüd elavat arutelu nende sobivuse üle,“ selgitas Lauri. 

VTK hõlmab korteriomandi jagamist ning selleks vajalikke nõusolekuid, korteriühistu nime ja aadressi nõudeid, eelkõige korteriühistu täiendava nime kriteeriume ning korteriühistute registrisse kantavat aadressi.

Samuti on käsitletud väiksemate korteriühistute raamatupidamise nõuete leevendamist, korteriühistu pandiõiguse regulatsiooni ning tehtud ettepanek täpsustada korteriühistu õigust nõuda sissenõudmiskulude hüvitamist.

Veel puudutab VTK korteriomandi ja korteriühistuga seotud vaidluste lahendamist, sh nii vaidluste lahendamist kohtus kui ka kohtuväliselt. Lisaks on VTK-s ka teisi seaduseid puudutavad muudatused, millest üks ettepanek on võimaldada piiratud asjaõiguste digitaalset kustutamist ning teine ettepanek täpsustada maksumenetluses seatud kohtulike hüpoteekide kustutamiseks vajalike nõusolekute ringi.

Olulisena tõi Lauri välja, et VTKs on käsitletud teemasid, mille puhul tulevad kõne alla regulatiivsed lahendused, kuid oluline on ka selgitustöö ja seaduse parem rakendamine.

„Kuigi väljatöötamiskavatsus on mahukas ja pakub lahendusi mitmetele probleemidele, on ka neid, mille lahendamiseks piisab seaduse paremast rakendamisest ja neid, mida tuleb paremini selgitada,“ lisas ta.

Väljatöötamiskavatsusele ootab ministeerium tagasisidet 4. juuniks e-posti aadressil [email protected].

Justiitsministeeriumi avalike suhete talitus