Justiitsministeeriumi asekantsler Siitam-Nyiri nimetati Euroopa prokuröriks

28.07.2020 | 11:35

    • Jaga

Euroopa Liidu nõukogu nimetas eile õhtul ametisse 22 liikmesriigi esindajad ehk 22 Euroopa prokuröri, kes hakkavad juhtima ELi eelarve vastu suunatud kuritegude uurimisi. Eestist saab Euroopa prokuröriks justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika asekantsler Kristel Siitam-Nyiri.

Kristel Siitam-Nyiri alustas prokurörina 1995. aastal Pärnu prokuratuuris. Aastatel 1997-2004 töötas ta Tallinna prokuratuuris majanduskuritegude osakonda juhtiva prokurörina ning aastatel 2004-2011 Põhja Ringkonnaprokuratuuri vanemprokurörina ning majandus- ja korruptsioonikuritegude osakonna juhina. Alates 2011. aastast on Kristel Siitam-Nyiri justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika asekantsler. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli  õigusteaduskonna.

Euroopa prokuröri ametiaeg kestab kuus aastat ja seda saab pikendada ühel korral kolme aasta võrra.

EPPO alustab kava järgi tööd käesoleva aasta lõpus. Loodava asutuse eesmärk on tagada Euroopa Liidu finantshuve kahjustavate kuritegude tõhusam menetlus. See tähendab, et EPPO hakkab uurima ELi toetustega seotud kelmusi ja sellega seonduvaid kuritegusid nagu näiteks välja petetud vahenditega toime pandud rahapesu, keerulisi piiriüleseid käibemaksupettusi ning ELi eelarvet kahjustavaid korruptsioonikuritegusid.

Praeguseks on Euroopa Prokuratuuriga ametlikult liitunud 22 liikmesriiki. Loodava asutuse kesktasand hakkab asuma Luksemburgis, kuhu asub tööle äsja igast liikmesriigist ametisse nimetatud üks Euroopa prokurör. Kohalikul tasandil ehk liikmesriikides asuvad EPPOsse tööle vähemalt kaks delegaatprokuröri, kes hakkavad juhtima kriminaalmenetlust oma riigis ning esindavad süüdistust liikmesriigi kohtus.

Justiitsministeeriumi avalike suhete talitus