Maris Lauri: taastav õigus õpetab noortele konflikte rahumeelselt lahendama

01.12.2021 | 10:31

Justiitsminister Maris Lauri rõhutas täna toimuval taastava õiguse kuu lõpukonverentsil, et just noortega tegeledes saame kujundada tulevaste täiskasvanute suhtumist konfliktidesse ja parandada nende oskusi juhtunule reageerida, sellest rääkida ja ühise arutelu käigus lahendustele jõuda.
    • Jaga

„Inimeste elus on head, kuid alati on ka erimeelsusi teistega. See on paratamatu ja mingis mõttes hädavajalik. Oluline on see, et need erimeelsused ei muutuks tülideks, vaenamiseks ja üksteise vastu suunatud pahategudeks. Peaksime mõtlema sellele, millised on meie tegude tagajärjed mitte üksnes meile, vaid ka teistele,“ ütles justiitsminister Maris Lauri. „Taastava õiguse eesmärk on konflikti osapooled kokku tuua, anda selgitamise ja ärakuulamise võimalus ja jõuda juhitud protsessi abil kokkuleppele, kuidas tekkinud kahju hüvitada ja õiglustunne taastada.“

Minister märkis, et eriti oluline on taastava õiguse kasutamine noorte puhul, sest just nende kaudu saab luua tuleviku ja vähem konfliktse maailma, seda juba lähitulevikuks.

„Kui noored õpivad kuidas reageerida paremini erinevates olukordades, kuidas juhtunust rääkida, kuidas leida lahendusi, siis on lootust, et jõuame rahulikuma, sõbralikuma ja üksteist arvestava ühiskonnani. Kus ikkagi on eriarvamused, kindlasti ka tülid ja pahandused, kuid kus need lahendatakse arukal, õppival ja üksteist hoidval viisil,“ lausus Maris Lauri.

„Kui me kaasame noori taastava õiguse protsessidesse, siis õpetame neile, kuidas oma mõtetest ja tunnetest rääkida, aga mis veelgi olulisem – kuidas teist inimest kuulata ja mõista. Taastav õigus on üles ehitatud selliselt, et kannatanul oleks turvaline juhtunust rääkida ja toimepanija saaks tehtu eest vastutuse võtta. Mida nooremalt seda õppida, seda paremini õpime konflikte lahendama ja heal juhul ka ennetama,“ selgitas justiitsminister.

Justiitsministeerium on taastava õiguse laiema kasutusele võtmise toetamiseks koostanud taastava õiguse kontseptsiooni, mis on juba läbinud kooskõlastusringi ja ootab heakskiitmist.

Kontseptsioonil on kolm eesmärki:

1.       Aidata kujundada kodanike ja spetsialistide hoiakuid, nii et taastaval õigusel põhinev lähenemine saaks normaalseks osaks igapäevatööst ja suhetes kaaslastega;

2.       Laiendada taastava õiguse kasutuselevõttu uutes valdkondades, nt lisaks kriminaalmenetlusele ka sotsiaalhoolekandes, spordis ja kogukonnas tervikuna;

3.       Kodanikel tekib osakus ja tahe küsida taastaval õigusel põhinevat lähenemist konfliktide lahendamisel või õigusrikkumiste menetlemisel.

Konverentsil „Milleks noortele taastav õigus?“ esinevad eksperdid nii Eestist kui välisriikidest kõnelevad sellest, miks on noorte puhul oluline kasutada taastava õiguse meetodeid, mida need endast kujutavad ja millised on Iisraeli, Hollandi ning Suurbritannia kogemused. Konverentsi on võimalik jälgida Worksup veebikeskkonnas, millega saab liituda, kasutades ürituse ID-d JUST21.

Konverentsi korraldavad justiitsministeerium ja sotsiaalkindlustusamet ning see on osa projektist „Nooresõbralik õigussüsteem“. Projekti rahastatakse Norra ja Euroopa Majanduspiirkonna finantsmehhanismi 2014-2021 vahenditest.

Maria-Elisa Tuulik

Avalike suhete nõunik