Pakosta soovib eesti keele laialdast kasutamist tarkvaras

07.08.2024 | 15:36

Justiits- ja digiminister Liisa Pakosta ütles täna kohtumisel Ameerika Ühendriikide suursaadik George P. Kentiga, et meie jaoks on tähtis eesti keele kasutamine USA suurte tehnoloogiaettevõtete tarkvaras. Seda nii nutiseadmetes kui tehisintellekti kasutavates keelemudelites.
    • Jaga

Pakosta sõnul on partnerlus Eestiga heaks pilootprojektiks USA ettevõtetele keeletoe laiendamiseks ka teistele keeltele ning aitab samas hoida ka teisi väiksemaid keeli tarkvaras kasutusel.

„Eesti keele eest seismine on mulle väga südamelähedane. Eesti keele arenguks on vajalik, et seadmed meiega eesti keeles suhtlevad ja eesti keelekorpus oleks kasutusel terves maailmas,“ lausus Pakosta.

Selleks tuleb tema sõnul koostöös ettevõtetega, kelle teenuseid Eesti inimesed kasutavad, tagada eesti kultuuri- ja keeleruumi arvestamine keeletehnoloogilistes lahendustes, et sellega toetada ka erivajadustega inimesi ja neile suunatud teenuste kättesaadavust.

„Oleme eesmärgiks seadnud kvaliteetsete eesti keele tekstiandmete kättesaadavuse, et ettevõtted saaksid lihtsamini tehnoloogiat arendada. Eesmärk on jõuda 2026. aastaks 15 miljardi sõna suuruse korpuseni, tänase nelja miljardi sõna pealt, mis annaks kogu valdkonnale olulise arenguhüppe,“ lausus Pakosta.

Justiits- ja digiminister näeb USAga koostöö tegemise võimalust ka Eesti e-valitsemise kogemuse laialdasemaks juurutamiseks mobiilseadmes ning ligipääsuks avalikule teabele ja teenustele, mis annab annab klientidele olulist lisaväärtust.

„Inimeste ootus suhelda riigiga mobiilseadmete abil ja saada kõik vajalik ühest kohast eeldab väga head avaliku- ja erasektori koostööd ning innovatsiooni võimaldamist, milles meil on vastastikku palju õppida. Samas saame heas koostöös pakkuda lisavõimalusi nii Eesti kui USA ettevõtetele,“ sõnas Pakosta.

Kohtumisel suursaadik Kentiga arutati veel USA ja Eesti koostööd küberjulgeoleku vallas. Kahel riigil on kasvav ühine huvi ning koostöö küberruumi turvamisel ja küberjulgeolekuvõimekuse suurendamisel.

Eesti ja Ameerika Ühendriigid korraldavad regulaarselt ühiseid küberõppuseid, mis suurendavad koostalitlusvõimet ja valmisolekut küberohtude tõrjumiseks. Õppused aitavad ka realistlikes stsenaariumides testida ning uuendada küberjulgeolekustrateegiaid.

Samuti räägiti saadikuga prokuröride ning kohtunike õppereisidest, kus vahetatakse teadmisi küberkuritegude, rahapesu ning teiste mahukate kohtuprotsessidega valdkondade kohta.

Maria-Elisa Tuulik

Avalike suhete juht