Reinsalu: Eesti vajab konkurentsivõime parandamiseks konkurentsireformi

14.12.2016 | 15:22

14.12.2016. Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles tänasel konkurentsiameti aastakonverentsil, et konkurentsireeglid peavad olema õiglased, läbipaistvad ja arusaadavad.
    • Jaga

14.12.2016. Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles tänasel konkurentsiameti aastakonverentsil, et konkurentsireeglid peavad olema õiglased, läbipaistvad ja arusaadavad.

„Majanduskasvu ja konkurentsivõime tagamisel on üks oluline küsimus see, millised on konkurentsireeglid, mida me loome. Pealtnäha tundub Eestis olevat väga suur konkurentsivabadus, kuid kohati on see müüt,“ lausus justiitsminister Urmas Reinsalu.

„Kui näiteks oleks edasi liigutud kevadel välja pakutud sõnastuses elektrituruseaduse muutmisega ja energiamajanduse arengukavaga aastani 2030, siis maksaksime edaspidi nende kahe dokumendi koosmõjus praeguse 60 miljoni euro taastuvenergiatasu asemel mitmekordset hinda. Seega moodustaks tulevikus lõviosa meie elektriarvetest taastuvenergiatasu,“ rääkis ta. „Hetkel saime seda eelnõu muudetud nii, et röögatu tõus jääb ära, kuid eelnõu on hetkel parlamendi menetluses,“ rõhutas ta.

Teise näitena ebaloogilistest konkurentsireeglitest tõi minister välja pensioni II samba fondide vahetamise. „Inimesed on sunnitud seaduse järgi oma raha pensionisambas hoidma, fondi valitsemise eest võetakse raha ja kui inimene tahab oma raha mujale fondi paigutada, võetakse temalt selle eest jälle tasu. Selline korraldus on täiesti ebamõistlik,“ sõnas Reinsalu.

Ministri sõnul on absoluutselt arusaadav, et ettevõtja tahab igal juhul kasumit teenida, kuid riigi ülesanne on tagada, et konkurents oleks aus.

„Veel üks näide, mis puudutab turu täiesti jaburat korraldust, on põlevkivisektor ja kaevandamisload, mis põhineb siiamaani ajaloolisel jaotusel ja millel on tänapäevase olukorraga vähe tegemist,“ märkis justiitsminister.

Konkurentsiamet korraldab täna Tallinna Õpetajate Majas konverentsi „Konkurentsipäev 2016“. Traditsiooniliselt toob konverents kokku ettevõtjad, erinevate majandusvaldkondade asjatundjad ja konkurentsiküsimustega tegelevad spetsialistid. Seekord on vaatluse all nii energeetika, lennundus, IT-valdkond, kaubandus, õlletööstus kui ka üldine majanduse olukord ja maksude kogumisega seonduv.

Päevakava ja esinejatega saab tutvuda konverentsi kodulehel.

Justiitsministeeriumi avalike suhete talitus