Justiitsminister Kalle Laaneti sõnul on lobistide ja huvirühmadega kohtumine poliitikakujundamise igapäevane ja vajalik osa. „Selliste kohtumiste avalikustamine on oluline, et poliitikakujundamine oleks aus ja läbipaistev. Nii näitab riik eeskuju ka kohalikule võimule ja teistele sektoritele, kes saavad sarnaste algatuste kaudu oma protsesside ja juhtimise läbipaistvuse nimel pingutada,“ ütles justiitsminister.
Nüüdseks on justiitsministeeriumi juhtimislaudadel riigiasutuste lobikohtumiste andmed alates ajast, mil nende avalikustamine muutus kohustuslikuks kuni 2023. aasta kolmanda kvartalini. Hiljutine analüüs kätkes riigiasutuste lobikohtumiste andmeid, mis olid avalikustatud 2022. aasta kolmandast kvartalist 2023. aasta kolmanda kvartalini. Tutvu riigiasutuste esitatud lobikohtumiste andmete, hindamistabeli ja -kriteeriumitega siin.
MTÜ Korruptsioonivaba Eesti liikme Carina Paju sõnul on lobikohtumiste kättesaadavus ja kvaliteet hea tava kehtima hakkamisest tunduvalt paranenud. Nii on ka poliitikakujundamine muutunud avalikkusele üha läbipaistvamaks.
„Kahe aasta jooksul on riigiasutused avaldanud üle 2700 kohtumise. Erialaliitudest on kõige enam kohtutud Eesti Tööandjate Keskliidu, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu ning Eesti Kaubandus-Tööstuskojaga. Ettevõtetest on enim kohtutud Eesti Energia AS-i, Viru Keemia Grupp AS-i ja Alexela AS-iga. Esimese vabaühenduse leiame 18 kohtumisega alles 23. kohalt – see on SA Rohetiiger, mis räägib muu hulgas ressursside ebavõrdsusest erasektori ja vabakonna vahel. Poliitikakujundajale on see oluline märguanne, et vabakonda tuleb tasakaalustatuse ja avaliku huvi kaitsmise eesmärgil proaktiivsemalt kaasata,“ toonitas Carina Paju MTÜ-st Korruptsioonivaba Eesti.
Alates 2021. aastast, mil valitsus kiitis heaks lobistidega suhtlemise hea tava, on ministrid, nende nõunikud, kantslerid, asekantslerid ja valitsusasutuste juhid avalikustanud oma kohtumisi lobistide ja huvirühmadega. Avalikustatud lobikohtumiste andmed seab justiitsministeerium juhtimislaudadele, mida jälgitakse teistega võrreldes kõige enam. See näitab, et avalikkuse huvi ja ootus läbipaistva poliitikakujundamise vastu on suur.