Täna on riiklik leinapäev, mil meenutame kõiki juuniküüditamise ohvreid

14.06.2024 | 06:43

Täna möödub 83 aastat juuniküüditamisest, mil enam kui 10 000 inimest langesid Nõukogude Liidu terrori ohvriks. Selle meenutamiseks toimuvad üle Eesti mälestusüritused.
    • Jaga

„Me ei tohi kunagi unustada 14. juunit 1941, mil Nõukogude repressiivvõim viis vägivaldselt üle kümne tuhande eestlase oma kodudest ja perekondade juurest teadmatusse. Kahjuks näeme ka praegu, et Venemaa ei ole muutunud ja korraldab samasugust julmust taas Ukrainas, kus süütuid inimesi represseeritakse ja sunnitakse oma kodudest lahkuma ning hirmu tundma. Kümneid tuhandeid lapsi on oma kodudest küüditatud ja pered ei tea nende saatust. Meie kohustus on seista vabaduse ja õiguse eest, et kaitsta inimväärikust ja rahu kõikjal,“ ütles justiitsminister Madis Timpson. 

Leinapäeval heisatakse lipud poolde masti ja üle Eesti toimuvad mälestusüritused. 
Kell 12.00 Tallinna Liiva kalmistu punaterrori ohvrite mälestusmärgi juures algaval tseremoonial esinevad sõnavõttudega justiitsministeeriumi kantsler Tõnis saar ja kaitsepolitsei esindaja Harrys Puusepp. Mälestuspalvuse peab politsei- ja piirivalveameti kaplan Priidu Ellam. Muusikalised vahepalad esitab Tallinna politseiorkestri vasekvintett. 

Kell 15.15 avatakse Eesti kommunismiohvrite memoriaali nimekoridoris uued nimetahvlid. Nende hukkunute saatus on selgunud Eesti Mälu Instituudi uurimistöö käigus, mil tehakse koostööd lähedastest kuni saatkondadeni. Selleks, et terroriohvrite all kannatanud leiaksid oma väärilise mälestuspaiga memoriaali nimede seinal, saavad kõik kontrollida oma sugulaste andmeid ning edastada uut teavet Eesti Mälu Instituudi hallatavas e-memoriaalis. 
Kell 15.50 asetab Kommunismiohvrite memoriaali juures asuva ohvitseride mälestusseina juurde pärja kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm.
Kell 16:00 Maarjamäe Kommunismiohvrite memoriaalis algaval tseremoonial esinevad sõnavõttudega riigikogu esimees Lauri Hussar, diplomaatilise korpuse vanem Tšehhi Vabariigi Suursaadik David Král, Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Arnold Aljaste, Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht Katariina Järve, Eesti Mäluinstituudi korraldatud kirjavõistluse töö autor Arabella Antons. Mälestuspalvuse peab EELK Põhja-Eesti piiskop Ove Sander. Muusikalised vahepalad esitab noorteansambel Fiore. Modereerib Eesti Üliõpilaskondade Liidu asejuht Lennart Mathias Männik.
Tseremooniale järgneb kontsert, kus tänavu kõlavad laulud Ruhnu trio esituses. Peale vabaõhukontserti peetakse sõnavõttudega meeles Eesti Memento Liidu 35. aastapäeva.

Nii Liiva kalmistul kui Maarjamäe memoriaalis asetatakse ohvrite mälestuseks pärjad. 

Vabaduse väljakul saab 14. -16. juunil näha Inimõiguste Instituudi loodud pildilugu juuniküüditamisest. Pildilugu on nähtav ka veebis.

Kell 19.00 mängib Eesti Sinfonietta Tallinna Jaani kirikus küüditamistes kannatanute mälestuseks. Kannatanute mälestuseks kõlavad Eesti Sinfonietta Solistide esituses Veljo Tormise, Robert Jürjendali, Tõnu Kõrvitsa, Lauri Jõelehe, Pärt Uusbergi ja John Benneti teosed.  Sissepääs kontserdile on tasuta. 

Lisaks toimuvad Memento Eesti korraldusel üle Eesti mälestusüritused, rohkem infot leiab siit. 

Üle Eesti toimuvate mälestusürituste kohta leiab rohkem infot siit.
 

Sessi Popel

avalike suhete nõunik