Valitsus kinnitas Patarei ühte tiiba kommunismikuritegude muuseumi ja uurimiskeskuse loomise

30.04.2018 | 09:21

    • Jaga

28.04.2018. Valitsus otsustas sellenädalasel kabinetinõupidamisel lisaks Patarei merekindluse müümisele luua kompleksi ühte tiiba ka kuni 5000 ruutmeetri suurune kommunismikuritegude muuseum ja uurimiskeskus. Kompleksi üürimise kindlad lepingutingimused lepitakse kokku koostöös justiitsministeeriumi, rahandusministeeriumi ning Riigi Kinnisvara ASiga.

„Keskus ei saa olema järjekordne Eesti okupatsioonide muuseum, vaid kajastab kommunismi ja kommunistlike režiimide kuritegusid kogu maailmas,“ rääkis justiitsminister Urmas Reinsalu. Ta lisas, et keskusesse koondatakse nii uurimiskeskus, muuseum kui ka rahvusvahelise teavitustöö osakond.

Reinsalu sõnul hakkab keskus kandma endas olulist sõnumit, et kommunismikuritegude kurjusel pole võimalik meie ühiskonnas korduda. „Patarei vangla müüride vahele loodav rahvusvaheline kommunismikuritegude muuseum ei räägi mitte ainult meie lugu, vaid saab olema hoiatavaks ja harivaks mäluhoidjaks tulevastele põlvedele, et nad teadvustaksid vabaduse haprust ja oskaksid seda hinnata,“ selgitas Reinsalu keskuse loomise olulisust.

Patarei kompleksi loodava kommunismikuritegude muusemi lahendus leiti rahvusvahelise ideekonkursi raames, mille võitis Jaapani arhitekt Shuhei Endo tööga „Punane erosioon“. Keskuse tööd hakkab korraldama Eesti Mälu Instituut.
 

Justiitsministeeriumi avalike suhete talitus